„Chrześcijanie na współczesnych areopagach” – czyli kolejna edycja Szkoły Zimowej w Wadowicach


„Chrześcijanie na współczesnych areopagach” – czyli kolejna edycja Szkoły Zimowej w Wadowicach

Już po raz XLVII i XLVIII w lutym odbyły się spotkania w ramach Szkoły Zimowej w Wadowicach. Seminaria te są skierowane przede wszystkim do studentów, doktorantów oraz absolwentów wyższych uczelni z terenu całej Polski. Tematy poruszne podczas wyjazdów są zwiazene z Katolicką Nauką Społeczną oraz myślą i nauczaniem Jana Pawła II.

 

W danich 8-13 oraz 13-17 lutego w Wadowicach odbyło się 47. oraz 48. spotkanie w ramach Szkoły Zimowej oraganizownej przez Instytut Tertio Millennio. Tegoroczne spotkania odbyły się pod hasłem „Chrześcijanie na współczesnych areopagach. Kultura, ekonomia i polityka”. W ciągu trwania tych kilkudniowych seminariów dotyczących Społecznej Nauki Katolickiej oraz nauczaniu Jana Pawła II odbyło się dużo wykładów, warsztatów oraz dyskusji. Jak co roku została zorganizowna również debata oksfordzka, podczas której uczestnicy musieli zmierzyć się z dwoma ważnymi i cały czas aktualnymi tematami. Jedne z nich dotyczył pomocy, w ramach wypełnienia przykazania miłości, osobom uciekającym ze swojego kraju przed głodem, wojną i ubóstwem, natomiast drugi był powiązany z wolnorynkowym ustrojemy gospodarczym, jako najlepszym do rozwoju wolności i godności człowieka. Uczestnicy mieli również okazję zwiedzenia Wadowic, w tym, między innymi Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II oraz Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

Na wyjezdzie nie zabrakło również spotkań i rozmów z ciekawymi osobami. Tegorocznymi wykładowacami byli Michał Lorenc – polski kompozytor muzyki filmowej, Bogusław Chrabota – prawnik i politolog, dziennikarz telewizyjny i prasowy, a także publicysta i pisarz, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, czy Krzysztof Zanussi – jeden z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina. Spotkać i wysłuchać można było także Stanisława Cebrata, Rafała Dutkiewicza, Wojciecha Hanna, Wojciecha Heydela, Michała Szułdrzyńskiego oraz Ojca Macieja Ziębę – założyciela Instytutu Tertio Millennio.

 

Zimowa Szkoła w Wadowicach zorganizowana została we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera. Partnerem strategicznym wyjazdów była Fundacja BGK.

Więcej informacji na temat wydarzenia można uzyskać pod adresem email: szkołazimowa@tertio.pl bądź na stronie www.szkolazimowa.pl.

 

Patronami medialnymi tegorocznych edycji byli: Tygodnik „Plus Minus”, Gość Niedzielny, dominikanie.pl, Deon.pl, Radio Kraków.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!