Premiera książki: Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości

Najstarsze objawienia maryjne, mające miejsce w Meksyku 500 lat temu, zainspirowały religijną i kulturową przemianę, mającą wpływ na losy kontynentu, który wydawał się stracony dla chrześcijaństwa. Rola Juana Diego pokazała, że osoby świeckie odgrywają kluczową rolę w ewangelizacji kultur i narodów. O tych i innych wątkach przeczytać można w książce Matka Boża z Guadalupe. Patronka cywilizacji miłości wydawnictwa „W drodze”, która ukazała się we współpracy z Rycerzami Kolumba.

Książka Andersona oraz ks. Cháveza, wychodząc od opisu objawień i cudownego wizerunku Maryi, wyjaśnia ich znaczenie i skutki dla ówczesnej ludności kontynentu i Europejczyków oraz dla całego Kościoła współczesnego. Symbolika wizerunku miała ogromną siłę oddziaływania. W następstwie objawień ochrzczonych mogło zostać nawet 9 milionów Indian.

Wydarzenia te przemieniły ich kulturę, ale jej nie zniszczyły. Przeciwnie – tajemnicza podobizna to hołd złożony temu, co dobre i piękne w rdzennej kulturze. Matka Boża odmieniła tradycyjne azteckie pojmowanie Boga. Jej macierzyństwo ukazane w sposób zrozumiały dla lokalnej kultury wzbudziło szacunek do godności życia ludzkiego. Przesłanie to było też skierowane do Europejczyków negujących człowieczeństwo tubylców. Te intuicje stanowią inspirację także teraz, gdy szeroko rozpowszechnione prawa człowieka wciąż nie obejmują wszystkich, nawet w krajach Zachodu.

Autorzy podkreślają, że objawienia te niejako wyprzedziły epokę, wskazując na słabość procesu narzucania wiary według modelu cuius regio, eius religio (czyja władza, tego religia) znanego pod tą nazwą od początków reformacji. Orędzie Maryi podkreśliło znaczenie personalizmu, osobistego nawrócenia i ważnej roli świeckich, niezależnie od hierarchii społecznej i politycznej.

„Objawienie się Matki Bożej z Guadalupe uznawane jest za najważniejszy moment w życiu Juana Diego, ale często mówi się o nim także jako o punkcie zwrotnym w życiu Indian, Hiszpanów i samego biskupa Zumárragi, którego nieustające konflikty doprowadziły do powątpiewania w pomyślną przyszłość Nowego Świata. Historycznie, pierwszym wymiernym dowodem na masową, radykalną zmianę w życiu rdzennej ludności, był zalew nawróceń w wyniku objawień” – piszą autorzy.

Weszłaś głęboko w serca wiernych przez znak Twej obecności – Twój obraz w tym sanktuarium (…). Bądź w naszych rodzinach, w naszych parafiach, misjach, diecezjach, w całych narodach (…). Ofiarujemy i polecamy Tobie (…) to wszystko, co należy do naszej pasterskiej odpowiedzialności, ufając, że będziesz z nami i pomożesz nam wypełnić to, co polecił nam Twój Syn. Tobie przynosimy tę ufność bez granic i z tą ufnością (…) chcemy jeszcze mocniej związać z Tobą nasze posługiwanie, nasz Kościół i życie naszych narodów. Pragniemy złożyć w Twe ręce całą naszą przyszłość” – powiedział Jan Paweł II podczas homilii w Bazylice Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku, 27 stycznia 1979 roku, podczas swojej pierwszej zagranicznej pielgrzymki.

O książce napisali

Abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski: „Współcześni papieże nazywali Matkę Bożą z Guadalupe »Gwiazdą Ewangelizacji«. Ona jest pierwszą, która wskazuje swojego Syna i zawsze do Niego prowadzi. Owocem Jej objawień były masowe nawrócenia na chrześcijaństwo. Gwiazdo Ewangelizacji, prowadź wszystkich, którzy się do Ciebie zwracają!”

Patrick Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba: „Objawienie się Matki Bożej Juanowi Diego zmieniło bieg historii obu Ameryk i zapoczątkowało największe nawrócenie rdzennej ludności w dziejach chrześcijaństwa. Jej przesłanie nadziei, współczucia i pojednania jest dziś równie aktualne i uniwersalne, jak w momencie jej objawienia w 1531 roku”. 

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce: „Doświadczyłem, że Maryja w charyzmacie miejsca, jakim jest Guadalupe, staje bardzo blisko pośród nas i obdarza światłem daru życia i nadziei”. 

O autorach

Carl Anderson – amerykański prawnik, trzynasty Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba (2000–2021) największej międzynarodowej wspólnoty katolickich mężczyzn. Od początku swojej kadencji zawierzył zakon Matce Bożej z Guadalupe, czyniąc ją jego patronką. Autor bestsellerów „New York Timesa”. Pełnił funkcję specjalnego asystenta prezydenta Ronalda Reagana. Był członkiem Amerykańskiej Komisji Praw Obywatelskich oraz dziekanem i profesorem w Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.

Ks. Eduardo Chavez – uznany na całym świecie specjalista i wykładowca w dziedzinie objawień z Guadalupe, postulator procesu kanonizacyjnego św. Juana Diego. Współzałożyciel i dziekan Wyższego Instytutu Studiów nad Guadalupe oraz dziekan Katolickiego Uniwersytetu Lumen Gentium Archidiecezji Meksykańskiej, kanonik Bazyliki Matki Bożej z Guadalupe.

Patronat nad książką objęli

Instytut Tertio Millennio, Konferencja Episkopatu Polski (KEP), Katolicka Agencja Informacyjna (KAI), „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, Opoka.pl, „Przewodnik Katolicki”, „Idziemy”, miesięcznik „W drodze”, „Teologia Polityczna”, dominikanie.pl, Stacja7.pl, misyjne.pl, Radio Doxa, Radio Nadzieja, Radio Emaus, Radio Poznań