- Freta 10, 00-227 Warszawa
- 25.04.2025 19:00
Jan Paweł II a filozofia

W tym roku przypada 20. rocznica śmierci papieża z Polski. Uważamy, że nadszedł już czas, aby przeprowadzić krytyczną i wolną od emocjonalnego zaangażowania dyskusję nad dorobkiem filozoficznym Karola Wojtyły.
W panelu dyskusyjnym chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na następujące zagadnienia:
– kontekst filozoficzny Karola Wojtyły (studia w Krakowie, Rzymie, tomizm, neotomizm);
– mesjanizm Karola Wojtyły;
– odkrywanie nowych ścieżek w filozofii chrześcijańskiej: fenomenologa, personalizm, antropologia filozoficzna („Próba opracowania etyki chrześcijańskiej według systemu Maxa Schelera”, „Miłość i odpowiedzialność”, „Osoba i Czyn”);
– Karol Wojtyła jako filozof a papież wobec filozofii;
– spotkania z wybitnymi myślicielami w Castel Gandolfo;
– krytyka filozofii nowożytnej (Encyklika „Fides et Ratio”, „Pamięć i tożsamość”).
Panel będzie miał formułę otwartą i przystępną dla studentów i absolwentów, nie tylko filozofów-akademików. Wśród panelistów są osoby o różnym podejściu do filozofii Karola Wojtyły, by dyskusja przybrała formę otwartej debaty, a nie „peanu”. Zasadne wydaje się zwrócenie uwagi na istotne kwestie zarówno katolikom, jak i osobom spoza Kościoła. Wreszcie warto zastanowić się, które z pytań stawiane przez Jana Pawła II jako filozofa są wciąż aktualne, a które naruszył ząb czasu.
Prelegenci
-
Profesor socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, psycholog specjalizujący się w Internal Family Systems, menedżer i przedsiębiorca. Był stypendystą Fulbrighta na Uniwersytecie Columbia, otrzymał stypendium im. Józefa Tischnera w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu. Pełnił funkcję Dyrektora Programowego Centrum Myśli Jana Pawła II oraz był członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP w latach 2015-2020. Autor m.in. „Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej” (2012) oraz „Kapitał moralny. Polityki historyczne w późnej nowoczesności” (2017).
Michał Łuczewski -
Prowadzący spotkanie. Historyk i filozof. Absolwent Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Zawodowo związany z sektorem publicznym. Od 2015 r. związany z Instytutem Tertio Millennio. Absolwent Szkoły Letniej Tertio Millennio Seminar on the Free Society oraz studiów podyplomowych „Idee XX wieku – Szkoła filozoficzna Tadeusza Gadacza” w Collegium Civitas. W latach 2021-2025 uczestnik Szkoły Doktorskiej „Anthropos” Instytutów Polskiej Akademii Nauk. Współpracuje m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Muzeum Historii Polski.
Marek Barton -
Doktor filozofii na Uniwersytecie Łódzkim i absolwent Wydziału Teologii Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Adiunkt w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, nauczyciel religii i filozofii w II Liceum Ogólnokształcącym im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku. Członek Polskiego Towarzystwa Filozoficznego Oddział w Częstochowie oraz Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce. Współorganizator Rybnickiego Areopagu Wiary w Dialogu. Stały uczestnik audycji/podcastu pt. „Okiem filozofa” w Radiu Fiat.
Michał Płóciennik -
Doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, filozof, teolog i biolog. Naukowo zajmuje się antropologią filozoficzną i teologiczną, zagadnieniami wychowania, filozofią zdrowia prokreacyjnego, „teologią ciała”, neurofizjologią i filozofią umysłu. W latach 2010-2025 sprawowała funkcję wiceprezesa Uniwersyteckiego Towarzystwa naukowego Fides et Ratio. Obecnie jest w zespole redakcyjnym Kwartalnika Naukowego „Fides et Ratio”. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Familiologicznego i członkiem zespołu prof. Hilgersa „Love and Life Unlimited”, Omaha, USA.
Irena Grochowska