• 18 maja 2024
  • Czas czytania: 3 min

George Weigel odznaczony Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

George Weigel, współpracownik i przyjaciel Instytutu Tertio Millennio od początku jego istnienia, 13 maja 2024 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę „za wybitne zasługi w działalności na rzecz kreowania pozytywnego wizerunku Polski w świecie”.

George Weigel to filozof i teolog katolicki, komentator życia religijnego i publicznego. Współpracował z „The Washington Post” i „Los Angeles Times”. Jest autorem ponad dwudziestu książek, przede wszystkim o nauce społecznej Kościoła – religii i kulturze, moralnych podstawach polityki i ekonomii oraz chrześcijaństwie w dobie demokracji i kapitalizmu.

Badał pontyfikat Jana Pawła II od czasu jego wyboru na Stolicę Piotrową, czego efektem jest obszerna monografia „Świadek nadziei” wydana po raz pierwszy w 1999 roku, a w 2024 roku po raz kolejny przez wydawnictwo „W drodze”. Jest to ceniona i najlepiej sprzedająca się (bestseller „New York Times”) biografia Karola Wojtyły.

George Weigel to również Distinguished Senior Fellow w amerykańskim Ethics and Public Policy Center (EPPC), najważniejszym waszyngtońskim instytucie pracującym nad zastosowaniem bogactwa tradycji judeo-chrześcijańskiej we współczesnych kwestiach prawa, kultury i polityki, w dążeniu do ciągłej odnowy obywatelskiej i kulturowej Ameryki.

Najważniejszą dla Instytutu Tertio Millennio aktywnością George’a Weigela w Polsce jest założone przez niego, Michaela Novaka, Rocco Buttiglione, księdza Richarda Johna Neuhausa i ojca Macieja Ziębę OP (również założyciela naszego Instytutu) The Tertio Millennio Seminar on the Free Society. Od 1992 roku służy ono pogłębieniu dialogu na temat katolickiej doktryny społecznej między studentami z Ameryki Północnej a studentami z nowych demokracji Europy Środkowej i Wschodniej. Seminarium organizowane jest przez Ethics and Public Policy Center, Instytut Tertio Millennio i Rycerzy Kolumba. W obecnej formie na seminarium składają się trzy tygodnie wykładów i wydarzeń kulturalnych z zakresu katolickiej nauki społecznej, w szczególności tej będącej dziedzictwem Jana Pawła II. Każdego roku w seminarium bierze udział około 30 studentów ze Stanów Zjednoczonych, Europy Środkowo-Wschodniej i całego świata.

Podziękowania George’a Weigela

„Dziękuję Panu, Panie Prezydencie, a za Pana pośrednictwem dziękuję Narodowi Polskiemu za ten wielki zaszczyt. Polska i jej mieszkańcy byli ważną częścią mojego życia przez ponad trzydzieści lat, a wszystko, co udało mi się dać Polsce, było skromną rekompensatą za to, co Polska dała mnie.

Ksiądz Józef Tischner powiedział kiedyś, że Polska lat 80. była „wielkim lasem zasadzonym przez rozbudzone sumienia”. Te rozbudzone sumienia, zainspirowane przez papieża Jana Pawła II i zdeterminowane, by „żyć w prawdzie”, dały Polsce, a właściwie całej Europie Środkowej, nowe narodziny wolności. I my wszyscy na Zachodzie pozostajemy za to waszymi dłużnikami.

Jeśli mogę posłużyć się obrazem księdza Tischnera, cały świat Zachodu potrzebuje dziś „zalesienia”: Zachód potrzebuje rozbudzonych sumień, życia w prawdzie, zwłaszcza w prawdzie o godności osoby ludzkiej, o której tak wiele nauczał nas Jan Paweł II i której dał tak wspaniały przykład.

Modlę się i mam nadzieję, że Polonia Semper Fidelis poprowadzi Zachód w takim „zalesianiu”. I oczywiście mam nadzieję, że Stany Zjednoczone Ameryki będą partnerami Polski w tym przedsięwzięciu.

Jeszcze raz dziękuję.”

Fotorelacja

Autorem powyższych zdjęć jest Marek Borawski (KPRP). Źródło: prezydent.pl/18.05.2024

Na zdjęciu Jan Jaśkowiak, prezes Instytutu Tertio Millennio.