Na dobry początek…

Instytut Tertio Millennio działa w przestrzeni publicznej prawie 30 lat jako inicjatywa śp. o. Macieja Zięby OP, który angażował czołowe postaci polskiego życia publicznego pod szyldem Instytutu. Sztandarowe inicjatywy Tertio, takie jak Letnie Seminarium, Szkoła Zimowa, spotkania w Laskach czy Tertion były realizacją założeń Katolickiej Nauki Społecznej, edukując młodych, zaangażowanych ludzi chcących wywrzeć wpływ na rzeczywistość. Z naszą społecznością związanych jest wiele wybitnych postaci takich jak Krzysztof Zanussi, Michał Szułdrzyński czy George Weigel, a w naszych spotkaniach uczestniczyło już tysiące osób.

Kościół po Soborze Watykańskim II kładzie szczególny nacisk na świeckie, oddolne inicjatywy ewangelizacyjne i publicystyczne. Tertio podąża tym nurtem i w myśl naszej bogatej tradycji otwieramy kolejny projekt realizujący wspomniane cele. Łącząc “nowe ze starym” prezentujemy Portal ITM.

Na portalu znajdziecie materiały z różnych dziedzin, od bieżących wydarzeń po tematy ponadczasowe, a także tematy ważne dla kolejnych członków redakcji. Nasza stała redakcja, którą zebraliśmy z bardzo różnorodnych środowisk, dbać będzie aby co miesiąc opowiedzieć Wam o tym, co jest fascynującego w KNS i otaczającym nas świecie; przedstawmy ją:

 

ITM skupiający wokół siebie ludzi zainteresowanych na różnych obszarach, chce ukazywać różnorodną pełnię poprzez treści nie tylko stricte katolickie, ale również bliskie nauce tak społecznej, jak i teologicznej. Kultura i filozofia są naturalnie bliskie religijności, teologia jest jej naturalnym przedłużeniem, historia jest istotnym elementem życia społecznego. Aby dbać o tą różnorodność obok stałej redakcji znajdziemy artykuły autorstwa członków środowiska Instytutu, ale także jego absolwentów, wykładowców, osób związanych oraz teksty archiwalne jak chociażby prace finałowe organizowanego przez nas Konkursu Papieskiego

Na koniec, najważniejsza kwestia – nic nie stanie się bez Was, czytających, członków i sympatyków Tertio, oraz tych, którzy zobaczyli ogłoszenie na social mediach i są tu pierwszy raz. Pozostajemy oczywiście otwarci na ewentualną polemikę oraz inne formy odpowiedzi na treści zamieszczone na portalu. 

W myśl zasad KNS oraz naszej instytutowej tradycji zapraszamy Was wszystkich do udostępniania, komentowania, rozmawiania, debatowania oraz uczestniczenia w projekcie Portalu ITM. Jesteście zaproszeni do nawiązania kontaktu z redakcja@tertio.pl oraz bezpośrednio z redaktorem naczelnym; krzysztof.konieczny@tertio.pl.

Jesteśmy otwarci na publikowanie Waszych komentarzy, replik i artykułów na naszym Portalu, który stanowi miejsce otwarte na kulturalną debatę i polemikę. Zapraszamy zarówno do redakcji stałej jak i do pisania jednokrotnych artykułów, jak i innych pomysłów, w których Instytut może uczestniczyć – a przede wszystkim do czytania, udostępniania i komentowania!

Jan Jaśkowiak
Jan JaśkowiakPrezes Fundacji „Instytutu Tertio Millennio”. Od 5 lat związany z Instytutem. Swoją przygodę z Instytutem rozpoczął od Szkoły Zimowej w 2016 roku. Koordynował ogólnopolski projekt Dar na 100 związany z setną rocznicą urodzin Jana Pawła II. Od 2014 roku pełni funkcję radnego Rady Miejskiej w Świdnicy.
Krzysztof Konieczny
Krzysztof KoniecznyAbsolwent historii na Uniwersytecie Wrocławskim ze specjalizacją w zakresie historii USA. Obecnie kontynuuje studia na drugim kierunku historycznym oraz aktywny członek Studenckiego Koła Naukowego Historyków oraz Franciszkańskiego Duszpasterstwa Akademickiego. Zaangażowany w rekonstrukcję historyczną Wojska Polskiego, zafascynowanymi pieszymi wędrówkami długimi i krótkimi oraz amerykańską kinematografią.