- Majerczykówka 36, 34-520 Poronin
- 16.09 - 25.04.2025
Obóz Integracyjno-Naukowy dla Maturzystów i Studentów

W dniach 16-25 września 2025 r. na terenie gminy Poronin Instytut Tertio Millennio, Teologia Polityczna i Watykańska Fundacja Jana Pawła II organizują Obóz integracyjno-naukowy dla maturzystów i studentów z całej Polski, na którym obecni będą najważniejsi intelektualiści Kościoła Katolickiego w Polsce. Bloki tematyczne uwzględniają wiele dziedzin naukowych, m.in. teologię, antropologię, filozofię, historię, kulturę, ekonomię i politykę, które nawiązują do książki „Pamięć i Tożsamość” św. Jana Pawła II.
Obóz Integracyjno-Naukowy jest doskonałą okazją do wzięcia udziału w fascynujących debatach, warsztatach i panelach dyskusyjnych prowadzonych przez ponad 24 prelegentów. Dla nowo przyjętych studentów będzie to możliwość spróbowania swoich sił w tych spotkaniach, które przybliżą im świat uniwersytecki i pozwolą poznać studentów z różnych miast, jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego.

Program wydarzenia
Obóz przewiduje ponad 27 godzin paneli dyskusyjnych, wykładów i warsztatów z najważniejszymi intelektualistami Kościoła Katolickiego w Polsce. Uczestnicy będą mieli okazję zgłębić bieżące sprawy społeczne dotyczące m.in. demokracji, antropologii, filozofii, kultury, historii, ekonomii, polityki i Kościoła, w blokach tematycznych; Polska, Europa i Kościół.
Tematy wykładów
to m.in.:
- Bądź Wierny, Idź – Kilka Słów o Literaturze
- Katolicka Nauka Społeczna a Teraźniejszość
- Zrozumieć Politykę – Sokrates, Platon, Arystoteles
- Rzeczpospolita – Republika Rzymska, Katolicka i Łacińska Tradycja Europejska w Polsce
- Henryk Sienkiewicz, Stanisław Brzozowski – Wizje Odrodzenia Polski
- Rzymskie Korzenie Polskości
- Polska na Rozdrożu: Między Kryzysem a Nową Tożsamością
- Media Katolickie – Zagrożenia i Szanse
- Przyszłość Kościoła – Sekularyzacja czy Ewangelizacja Europy?
- Kryzys Rodziny w Europie i na Świecie
- Festiwalowy Katolicyzm czy Ewangelizacja dla Młodych? – czyli kilka słów o Światowych Dniach Młodzieży
- Zrozumieć Wojtyłę

Integracja i wędrówki
Ponadto codzienne wędrówki po górach, organizowane na różnych poziomach zaawansowania, a także zajęcia sportowe i rekreacyjne, umożliwią uczestnikom aktywny wypoczynek w malowniczym otoczeniu Tatr. Będzie to także doskonała okazja do integracji i nawiązania nowych znajomości.
Obóz Integracyjno-Naukowy dla studentów i maturzystów odbędzie się w pokojach gościnnych „U Marysi na Dolinie” w Majerczykówce – przysiółku wsi Poronin. To wyjątkowe miejsce zapewnia ciszę, świeże powietrze oraz przepiękne widoki, które umożliwiają prawdziwy wypoczynek. Bliskość term, szlaków górskich, boiska piłkarskiego, lasów, Zakopanego oraz Małego Cichego pozwala na połączenie odpoczynku z turystyką i rekreacją.
Rekrutacja
Aplikacje na Obóz Integracyjno-Naukowy przyjmowane będą tylko na podstawie poniżej zamieszczonego formularza rekrutacyjnego.
Rekrutacja na obóz trwa do 30.08.2025, do godz. 23:59. Proces rekrutacyjny jest podzielony na dwie części: wypełnienie formularza rekrutacyjnego oraz rozmowę rekrutacyjną.
O wynikach rekrutacji kandydaci na Obóz Integracyjno-Naukowy zostaną poinformowani indywidualnie drogą mailową.
Koszt uczestnictwa w 10-dniowym obozie wynosi 720 zł. Organizator zapewnia noclegi i wyżywienie, a także przejazdy w trakcie trwania obozu.
Przy wypełnianiu formularza prosimy o rzetelność i zamieszczenie informacji, które mogą mieć znaczenie w kontekście niniejszej rekrutacji. Przed przystąpieniem do wypełniania formularza proszę dokładnie zapoznać się z jego strukturą i pytaniami. Proszę zauważyć, że nie istnieje możliwość zapisywania naniesionych w formularzu informacji.
Uwaga!: Uzupełniając formularz, prosimy koniecznie wypełnić wszystkie pola. Gdy nie mają Państwo odpowiedzi na któreś z pytań, proszę wpisać formułę „brak” lub „nie zastanawiałem(-am) się nad tym”. Pozostawienie jakiegoś pola niewypełnionego spowoduje, że niemożliwe będzie wysłanie formularza!

Prelegenci
-
Historyk idei, publicysta. Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego oraz szef Instytutu Stefana Starzyńskiego. Kierownik Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Zajmuje się historią polskiej myśli politycznej i społecznej, filozofią polityczną, problematyką związaną z polityką historyczną. Publikował m.in. w „Res Publice Nowej”, „Teologii Politycznej” czy „Rzeczpospolitej”. Współautor podręczników do historii oraz edukacji obywatelskiej
Dariusz Gawin -
Filozof, wykładowca, publicysta, wydawca książek. Współzałożyciel i redaktor naczelny rocznika filozoficznego Teologia Polityczna. Prezes Fundacji Świętego Mikołaja. Autor książek i artykułów.
dr Dariusz Karłowicz -
Doktor nauk politycznych; były wiceminister rozwoju; pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP oraz Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Prezes Klub Jagiellońskiego w latach 2007 – 2012 oraz 2015-2018; twórca wielu projektów społecznych (m.in. Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu); prowadzi youtubowy kanał #KrajObrazMazura. Mąż Pauliny i tata Jasia, Basi, Ignacego i Tomasza; nie pochodzi z Krakowa.
dr Krzysztof Mazur -
Filozof, profesor zwyczajny, wykładowca Collegium Civitas i Kolegium Europejskiego w Natolinie. Specjalizuje się w filozofii politycznej i historii stosunków międzynarodowych. Autor książek: Północ i Południe (2018), Początek końca historii (2021), Walka o świat (2022). Współtwórca pisma Teologia Polityczna. Prowadził program Trzeci punkt widzenia (2007-2023). W latach 2007-2010 doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego i negocjator Traktatu Lizbońskiego.
dr Marek Cichocki -
Dyrektor Centrum Innowacji Politechniki Warszawskiej. W latach 2019-2023 prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz (22 instytuty badawcze). W latach 2015-2019 sekretarz stanu w MNiSW, odpowiedzialny za współpracę nauki i biznesu. Twórca ustawy o doktoratach wdrożeniowych. Były dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Absolwent WPiA UJ, Uniwersytetu w Hamburgu, doktor nauk humanistycznych, stypendysta Uniwersytetu we Fryburgu.
dr Piotr Dardziński -
Historyk i krytyk sztuki, stały publicysta miesięcznika: miesięcznika Nowe Książki , oraz portalu Teologia Polityczna. Ponadto pisuje w wielu innych miejscach. Mieszka w Warszawie. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych i kilkuset popularno-naukowych i recenzji. W 2022 roku opublikował książkę Miniatury Rzymskie. Krótkie opowieści o rzymskim micie.
Juliusz Gałkowski -
filozof, wykładowca UKSW i seminarium duchownego, duszpasterz akademicki, a także publicysta tygodnika „Idziemy”, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.
Ks. dr hab. Jacek Grzybowski -
Rekolekcjonista, publicysta, duszpasterz akademicki. Pracuje w Rzymie jako rzecznik Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. Autor kilkuset artykułów i wywiadów oraz książki Jezusowa kardiologia nominowanej do Feniksa. Odbył staże w dykasterii medialnej Watykanu i w biurze prasowym KEP. Absolwent pierwszej edycji JP2 Studies na Angelicum. Należy do Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Mensa Polska.
ks. dr Tomasz Podlewski -
Doktor teologii, przewodniczący Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, rektor kościoła św. Stanisława BM w Rzymie, kierownik duszpasterstwa Polaków w diecezji rzymskiej. W latach 2001-2022 kierownik Polskiej Sekcji watykańskiego Sekretariatu Stanu, jeden z najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II (współpracował z Papieżem przy redakcji książek Dar i tajemnica, Wstańcie, chodźmy!, Tryptyk rzymski oraz Pamięć i tożsamość oraz przy pielgrzymkach i spotkaniach z przywódcami państw). Redaktor naczelny Dzieł zebranych Jana Pawła II, konsultant filmów o Janie Pawle II.
ks. prał. dr Paweł Ptasznik -
Second-year PhD student in philosophy at the Faculty of Humanities and Social studies, University of Zagreb. Prior to that she has double majored in Latin language and literature and Philosophy at University of Zagreb, summa cum laude. Currently she is working as a teaching assistant at Univerity of Split where she teaches ethics. She is latin language teacher in private medical highshool Dental Centar Marušić in Split as well. Her main PhD research focus is virtues and natural law.
Marija Barić Đurđević -
Redaktor i publicysta. Wice-naczelny „Wszystko co Najważniejsze”, szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów, publikuje w prasie polskiej i zagranicznej. Autor programów radiowych i telewizyjnych. Stypendysta Departamentu Stanu USA oraz rzymskiego Angelicum. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie i London University of Arts. Doktorant na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. Autor książki „Dekada Franciszka”
Michał Kłosowski -
Dominikanin, teolog, profesor nauk teologicznych, ekspert w dziedzinie antropologii chrześcijańskiej Jana Pawła II. Profesor zwyczajny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kierownik Katedry Antropologii Teologicznej, dyrektor Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II. Wykładał m.in. w Instituto Giovanni Paolo II w Rzymie, Papieskim Uniwersytecie Laterańskim oraz John Paul II Institute w Melbourne. Prezes Towarzystwa Teologów Dogmatyków w Polsce.
O. prof. dr hab. Jarosław Kupczak -
Filozof polityki, profesor nauk społecznych, pracownik Instytutu Politologii UKSW, dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie. Autor książek: Prawo naturalne a ład polityczny (2006), Niemoralna demokracja (2008), Wokół idei wspólnoty (2012), Solidarność znaczy więź AD 2020, Filozof w jaskini cieni (2023).
prof. Zbigniew Stawrowski
Współorganizatorzy



Formularz