• 30 września 2024
  • Czas czytania: 6 min

Pierwszy Obóz integracyjno-naukowy [podsumowanie i fotorelacja]

To był niezwykły projekt Instytutu Tertio Millennio i Teologii Politycznej. Dzięki zaangażowaniu wielu osób oraz prelegentów z Polski i z zagranicy udało się stworzyć przestrzeń do dyskusji i refleksji nad aktualnymi wyzwaniami społecznymi i duchowymi. W „Majerczykówce” pod Tatrami w dniach 16-25 września 2024 spotkali się studenci pierwszych lat studiów, którzy wędrówkę po górach połączyli z refleksją intelektualną pod kierunkiem 20 prelegentów z różnych ośrodków akademickich i naukowych. 

W trakcie obozu odbyły się panele dyskusyjne, debaty oksfordzkie, warsztaty i wykłady, które poprowadzili prelegenci z takich ośrodków jak Uniwersytet w Splicie, Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Collegium Civitas, Uniwersytet Ignatianum w Krakowie, a także Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Myśli Józefa Tischnera oraz fundacje: Pola Dialogu, Dominikański Ośrodek Liturgiczny, jak również: „Wszystko Co Najważniejsze” i Wydawnictwo „W drodze”.

Poruszyliśmy wiele bieżących spraw dotyczących m.in. demokracji, antropologii, filozofii, kultury, sztuki, historii, ekonomii, polityki i Kościoła, w oparciu o dzieło Pamięć i tożsamość św. Jana Pawła II. Wśród dyskutowanych tematów znalazły się także wyzwania bioetyczne, zagadnienia związane z prześladowaniami chrześcijan na świecie, a także rola katolików w nowoczesnych mediach. Uczestnicy mieli również możliwość refleksji nad aktualnymi problemami społecznymi oraz duchowymi w kontekście katolickim.

Dziękujemy wszystkim prelegentom i gościom specjalnym za ich cenny wkład, uczestnikom – za aktywny udział w debatach, panelach dyskusyjnych i rozmowach na szlaku i w ośrodku, a przede wszystkim trzem głównym organizatorom Obozu w Majerczykówce: Janowi Jędrzejowi Pałce – pomysłodawcy projektu oraz koordynatorowi Instytutu Tertio Millennio w Krakowie, Katarzynie Wawryniuk – koordynatorce Instytutu w Warszawie oraz Konradowi Kozłowskiemu – redaktorowi naczelnemu podkastów i kanału YouTube Instytutu.

W szczególności dziękujemy pensjonatowi „U Marysi na dolinie” – pokoje gościnne z widokiem na Tatry i właścicielce pensjonatu, pani Joannie Tatar i Marysi Tatar wraz z rodziną! 

Projekt został zrealizowany pod patronatem Aid to the Church in Need (ACN), Christianitas, Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Instytutu Myśli Józefa Tischnera.

Cieszymy się na przyszłe edycje, które będą kontynuować tę misję intelektualnego i duchowego rozwoju.

Zrealizowaliśmy program podzielony na dziewięć bloków tematycznych. Były to:

 

Filozofia – Wolność i odpowiedzialność 

  • Dr Dariusz Karłowicz – wykład pt. „Kryzys ustrojów powojennych” z perspektywy filozoficznej, ukazujący złożoność wyzwań współczesnych systemów politycznych oraz ich kryzysy po II wojnie światowej. 
  • Marija Barić Đurđević, wykładowczyni na Uniwersytecie w Splicie – wykład pt. „Bioethical challenges of the family”, dotyczący etycznych dylematów rodziny we współczesnym świecie, po którym odbyła się debata oksfordzka na ten temat.

 

Polska – Europa – Kościół

  • Prof. Marek A. Cichocki, politolog, filozof, wykładowca Collegium Civitas – wygłosił wykład pt. „Sołżenicyn, Jan Paweł II – Dwie postawy wobec Zachodu i ich konsekwencje”, ukazując wnikliwe spojrzenie na współczesne wyzwania stojące przed Kościołem i Europą.

 

Panel dyskusyjny: Demokracja – możliwości i zagrożenia 

  • Prof. Dariusz Gawin, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie – wykład na temat pamięci historycznej i jej wpływu na współczesną demokrację. 
  • Dr Dariusz Karłowicz, założyciel Teologii Politycznej – wykład poświęcony filozoficznym kryzysom ustrojów powojennych. 
  • Prof. Zbigniew Stawrowski, dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera, wykładowca UKSW – analiza wartości i zasad, które powinny stanowić fundament współczesnej demokracji.

 

Katolik w Internecie 

  • Michał Kłosowski, zastępca redaktora naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze” – wykład na temat komunikacji Watykanu oraz papieskiego nauczania, podkreślając odpowiedzialność za przekaz medialny. 
  • Katarzyna Lachman, ekspertka ds. personal brandingu, założycielka „Piękna Dziewczyna” – zaprezentowała najnowsze trendy społeczno-kulturowe z USA i Europy, podkreślając rolę personal brandingu katolików w mediach.

 

Panel dyskusyjny: Rodzina i praca 

  • Prof. Michał Michalski, założyciel Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie – wykład dotyczący wartości rodziny w kontekście współczesnych wyzwań społecznych oraz zjawisk rynku pracy, nawiązując do encykliki „Laborem Exercens” Jana Pawła II. 
  • Agata Justyna Kałamucka, doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim – omówiła badania dotyczące relacji między rodziną a rynkiem pracy.

 

Sztuka sakralna 

  • Prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie – wykład o roli sztuki sakralnej w polskiej kulturze, w szczególności w kontekście nowoczesnej i współczesnej sztuki kościelnej. 
  • O. Jacek Hajnos OP – prelekcja pt. „Katolipa – o sztuce i kiczu w Kościele”, omawiająca estetyczne wyzwania współczesnej sztuki sakralnej.

 

Panel dyskusyjny: Liturgia – stare i nowe 

  • Paweł Bębenek, dyrygent i kompozytor muzyki liturgicznej – wykład na temat roli muzyki w liturgii oraz jej ewolucji na przestrzeni lat, w kontekście współczesnych wyzwań liturgicznych. 
  • O. dr Tomasz Grabowski OP, prezes Wydawnictwa „W drodze” – omówienie znaczenia tradycji liturgicznych oraz ich nowoczesnych interpretacji w odniesieniu do Mszy św. trydenckiej i nowej. 
  • Dr Tomasz Dekert, wykładowca na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie, redaktor Christianitas – analiza liturgii w kontekście współczesnych wyzwań i inkulturacji muzyki kościelnej.

 

Wprowadzenie do Katolickiej Nauki Społecznej 

  • Dr Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Innowacji Politechniki Warszawskiej – wykład na temat zasad Katolickiej Nauki Społecznej, oparty na encyklice „Centesimus Annus” św. Jana Pawła II. 
  • Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – prelekcja dotycząca wyzwań współczesnego Kościoła wobec problemów społecznych, związana z etyką społeczną.

 

Katolik w postchrześcijańskiej rzeczywistości 

  • Dr Paweł Milcarek, redaktor naczelny i założyciel kwartalnika Christianitas – wykład na temat wyzwań katolików w postchrześcijańskim świecie, nawiązujący do dzieł Chantal Delsol i Roda Drehera oraz do koncepcji „Opcji Benedykta”.

 

Goście specjalni:

  • Konrad Ciempka, dyrektor biura regionalnego ACN – wykład na temat prześladowań chrześcijan na świecie, działalności organizacji ACN i form wsparcia dla tych wspólnot. 
  • Ks. dr Łukasz Nycz – prelekcja na temat działalności Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz jej misji wspierania młodzieży poprzez stypendia edukacyjne. 
  • O. prof. Jarosław Kupczak OP – uczestnik licznych dyskusji i wsparcie duszpasterskie w trakcie obozu, a także organizator intelektualnych rozmów na szlaku. 
  • Michał Kuś – prowadzenie warsztatów z logoterapii Viktora Frankla, zachęcających do refleksji nad sensem życia.

 

fot. Studio Em – Emilia Bąk, Jan Pałka