Tertio Millennio Seminar: Relacje na ostatnie dni zapisów

Uczestnicy zeszłorocznego Tertio Millennio Seminar on the Free Society (w polskich kręgach zwanego również Szkołą Letnią) dzielą się swoim własnym doświadczeniem tamtego czasu. Zapisy na tegoroczną edycję kończą się 30 kwietnia!

Różnorodność poglądów, jedność idei – Krzysztof Konieczny

Szkoła Letnia organizowana przez Ethics and Public Policy Center i Instytut Tertio Millennio we współpracy z Knights of Columbus (znanymi w Polsce jako Rycerze Kolumba) to niepowtarzalna okazja do skonfrontowania poglądów, przekonań i obserwacji z rówieśnikami zainteresowanymi katolickim wymiarem społeczeństwa z niemal całego świata.

Dzięki wielogodzinnym rozmowom i dyskusjom nad tematami prezentowanymi przez światowych ekspertów, a obejmującymi szeroki zakres od historii i teologii po ekologię i demografię, można zrozumieć, że to, w jaki sposób myśli się w Polsce (czy nawet szerzej – Europie) jest nieaktualne w innych kręgach mentalnościowych i kulturowych.

To szczególnie ważny aspekt porządkowania i konstruowania sposobu w jaki myśli się o problemach i wyzwaniach stojących przed młodymi intelektualistami i społecznikami. Dzięki temu, że Szkoła Letnia wychodzi z konkretnego, katolickiego założenia dotyczącego celu działalności publicznej i oscyluje właśnie wokół katolickiej nauki społecznej (z naciskiem na aktywność w tej dziedzinie św. Jana Pawła II), łatwo o wspólny grunt w dyskusji i poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące pytania.

Bardzo wartościowe dla mnie było, mimo wspólnej wiary, bardzo zróżnicowane „tło” każdego z uczestników. Pochodzący z wielu państw ludzie byli po lub w trakcie najprzeróżniejszych studiów i przedsięwzięć.

Mieliśmy zróżnicowane poglądy na niemal wszystkie kwestie, ale łączyło nas przekonanie (a przynajmniej zainteresowanie nim), że świat budowany musi być nie w oparciu o przemijające idee i tymczasowe rozwiązania, ale o uniwersalną i priorytetyzującą miłosierdzie myśl chrześcijańską.

Mówię o tym zainteresowaniu, ponieważ mój współlokator i towarzysz wielu rozmów podczas Szkoły był niewierzącym Azjatą, dla którego katolicka myśl społeczna i w ogóle euroatlantycka perspektywa na świat była czymś może nie obcym, ale nie do końca znanym. Z największą przyjemnością starałem się mu je przybliżyć, jednocześnie dowiadując się wiele o jego perspektywie, tak odmiennej i szalenie ciekawej.

Mikroświat w Krakowie – Helena Jańczuk

Udział w szkole letniej Tertio Millennio Seminar on the Free Society to bardzo kształtujące doświadczenie. Wykłady i dyskusje organizowane podczas wyjazdu pomogły mi lepiej zrozumieć czym jest i na jakich wartościach opiera się Katolicka Nauka Społeczna oraz wymienić się spostrzeżeniami z innymi uczestnikami seminarium. Szczególnie zainteresowały mnie spotkania z prof. Josephem Woodem poświęcone filozofii polityki.

TMS to nie tylko cykle wykładów i grupy dyskusyjne, ale również doskonała okazja do nawiązania nowych znajomości z ludźmi z przeróżnych zakątków świata oraz możliwość dołączenia do szerokiego grona absolwentów. A wszystko to w najpiękniejszym mieście Polski, Krakowie.

Inspirujące osobowości – Jarosław Herman

To był niezapomniany czas. Najbardziej jestem wdzięczny za obecność tak wielu różnych, niezwykle ciekawych ludzi – zarówno wśród wykładowców, jak i uczestników. Pośród nich poważny kandydat na ambasadora USA w Watykanie sprzed lat. Aspirujący pracownik ambasady Indii, właśnie rozpoczynający kolejne studia, tym razem w Stanach Zjednoczonych. Studenci teologii z Rzymu. Dziennikarz jednego z największych tygodników opinii w USA. Wykładowcy Harvardu czy Princeton i różne osoby związane z uczelniami europejskimi (Chorwacja, Gruzja, Włochy i nie tylko). Pracowniczka fundacji organizującej pomoc humanitarną w Ukrainie. Pracownik Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Mógłbym wymieniać dalej.

Poznanie historii, pracy, osobowości, światopoglądu tych wszystkich wspaniałych ludzi z różnych zakątków globu, poszerzyło moje horyzonty tak bardzo, że śmiało mogę powiedzieć, iż Szkoła Letnia był jednym z najbardziej formujących doświadczeń mojego ćwierćwiekowego życia.

Oprócz tego poznałem Kraków (włącznie z jego ofertą gastronomiczną okraszoną niejednokrotnie tradycyjną muzyką) dogłębniej, niż przed cztery lata studiów. Natomiast o filozofii społecznej i politycznej, szczególnie tej bliskiej Kościołowi, dowiedziałem się więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

Próżno mówić o tym seminarium. Tego trzeba doświadczyć. Nie potrzeba nic oprócz czasu i chęci. Całe wydarzenie jest w pełni finansowane (trzeba jedynie dotrzeć do Krakowa).

Wszystkie informacje (również te związane z zapisami) dostępne są na stronie seminarium.

Helena Jańczuk
Helena JańczukUkończyła studia licencjackie z filologii angielskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu w 2022 roku. Obecnie studiuje amerykanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej głównym obszarem badawczym są społeczne, moralne i etyczne aspekty postępu technologicznego, zwłaszcza w dziedzinie sztucznej inteligencji. Podczas pobytu w Poznaniu Helena była kantorką scholi w Dominikańskim Duszpasterstwie Akademickim. W wolnym czasie uwielbia czytać, wędrować po górach i słuchać muzyki.
Jarosław Herman
Jarosław HermanRedaktor naczelny portalu. Absolwent elektroniki i telekomunikacji na AGH, obecnie student filozofii na UJ. Studiował również w krakowskim DSFT, a od kilku lat jest zaangażowany w dominikańskim DA “Beczka”. Pasjonuje się teologią i życiem Kościoła, szczególnie w kontekście społecznym i etycznym. Zainteresowany również nowymi technologiami. Prywatnie barista i miłośnik gór.
Krzysztof Konieczny
Krzysztof Konieczny"Emerytowany" redaktor naczelny portalu. Absolwent historii na Uniwersytecie Wrocławskim ze specjalizacją w zakresie historii USA. Obecnie kontynuuje studia na drugim kierunku historycznym oraz aktywny członek Studenckiego Koła Naukowego Historyków oraz Franciszkańskiego Duszpasterstwa Akademickiego. Zaangażowany w rekonstrukcję historyczną Wojska Polskiego, zafascynowanymi pieszymi wędrówkami długimi i krótkimi oraz amerykańską kinematografią.