Joseph Ratzinger – papież Benedykt XVI należał niewątpliwie do największych teologów XX i XXI wieku. Swoją wiedzę teologiczną potrafił połączyć z powołaniem pasterskim, będąc w latach 2005-2013 następcą św. Piotra Apostoła i przewodnicząc Kościołowi powszechnemu na jego ziemskiej drodze do Boga. Papież-profesor przez okres swojego pontyfikatu, a wcześniej przez sprawowanie urzędu Prefekta Kongregacji Nauki Wiary wypracował wraz z gronem światowych teologów ścieżkę interpretacji Soboru Watykańskiego II w połączeniu z żywą Tradycją Kościoła. Kim był teolog z Bawarii, który nazwany został „Mozartem teologii”? Kim był teolog, który był zwany „rottweilerem Pana Boga”, lub „pancernym kardynałem”, a który strzegąc depozytu wiary Kościoła, głosił prawdę o Nim, często nawet nie używając pojęcia „Bóg”?
Zapraszamy do odsłuchania nagrania z Krakowskiego spotkania dyskusyjnego pod tytułem „W sercu Ratzingera na ustach Benedykta XVI” w którym na pytania odpowiadali:
O. prof. dr hab. Jarosław Kupczak dominikanin, teolog, profesor nauk teologicznych, jeden z czołowych światowych ekspertów w dziedzinie antropologii chrześcijańskiej Jana Pawła II. Jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kierownikiem Katedry Antropologii Teologicznej na Wydziale Teologicznym oraz dyrektorem Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II na wspomnianym uniwersytecie. Wykładał również w m.in. w Instituto Giovanni Paolo II w Rzymie, Papieskim Uniwersytetem Laterańskim, Papieskim Uniwersytetem św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) oraz John Paul II Institute for Studies on Mariage and Family w Melbourne (Australia). Prezes Towarzystwa Teologów Dogmatyków w Polsce.
Ks. prof. Janusz Królikowski – kapłan diecezji tarnowskiej, profesor nadzwyczajny UPJPII w Krakowie oraz kierownik Katedry Teologii Systematycznej na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie. Absolwent Papieskiego Instytutu Wschodniego, Instytutu św. Tomasza Uniwersytetu Angelicum oraz Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża, na którym w 1995 r. uzyskał stopień doktora. W 2003 roku habilitował z zakresu teologii dogmatycznej w Papieskiej Akademii Teologicznej w Tarnowie. Autor licznych publikacji teologicznych.
Ks. dr Michał Jędrzejski – absolwent studiów doktoranckich z katechetyki na Wydziale Teologii KUL, studiów magisterskich z muzykologii na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL oraz Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie w klasie organów. Ukończył również kurs języków biblijnych w Sekcji Nauk Biblijnych WT KUL. Aktualnie pracuje przy Katedrze Badań nad Monodią i Polifonią Religijną KUL, pełni również funkcję wikariusza w parafii NMP Częstochowskiej w Częstochowie. Jest autorem książki „Nowa Ewangelizacja w nauczaniu Josepha Ratzingera – Benedykta XVI”, za którą otrzymał w 2022 r. Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS.
Spotkanie poprowadził:
Piotr Pietryga – od roku związany z Instytutem Tertio Millennio. W latach 2015-2018 studiował historię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2018 roku rozpoczął studia teologiczne na Wydziale Teologicznym tegoż uniwersytetu. W 2021 r. podjął studia magisterskie z archiwistyki na Wydziale Historii UAM, z jednoczesną kontynuacją studiów teologicznych. Zainteresowania naukowe: archiwistyka polska i światowa, bibliologia, historia Kościoła, historia uniwersytetów, metodologia nauk historycznych i teologicznych. Popularyzator wiedzy o życiu i nauczani Josepha Ratzingera-Benedykta XVI.