Więcej stypendiów na JP2 Studies!

Nie tylko laureaci Konkursu Papieskiego rozpoczną w Rzymie JP2 Studies. Dzień po wręczeniu im nagród, do Fundacji Świętego Mikołaja zgłosił się darczyńca, który ufundował 4 dodatkowe stypendia dla studentów wyróżnionych w konkursie!

– Gdybyśmy mieli możliwość, to wszystkich zaprosilibyśmy na studia do Rzymu – podkreślił 19 lipca o. Cezary Binkiewicz OP, przewodniczący Komisji konkursowej a zarazem dyrektor Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie, gdzie realizowany jest interdyscyplinarny program JP2 Studies. Oprócz trzech równorzędnych nagród głównych komisja przyznała wtedy również cztery wyróżnienia.

Dzięki hojności przedsiębiorcy Adama Krauze również wyróżnieni w Konkursie Papieskim: Wiktoria Dmytruk – studentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, Antonina Kot – absolwentka kulturoznawstwa Europy Środkowo-Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, studentka kierunku „Globalny biznes, finanse i zarządzanie” w Szkole Głównej Handlowej, Piotr Potoniec – absolwent teologii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Monika Szymczak – studentka nauk o rodzinie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego otrzymali szansę studiowania w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim Angelicum. Z radością zareagowali na niespodziewany telefon z wiadomością, że również oni mogą rozpocząć Studia JanoPawłowe w Rzymie.

Przeczytaj też: Znamy laureatów V edycji Konkursu Papieskiego. Nagrodą: JP2 Studies w Rzymie

Wiktoria Dmytruk, studentka psychologii na UJ, dostrzega w Janie Pawła II „mistrza spotkania z drugim człowiekiem”. Zgłębiając temat rozwoju moralnego u młodych katolików, często znajdowała inspirację w tekstach Jana Pawła II . – Chciałabym w sposób całościowy spojrzeć na jego nauczanie i poznać je, aby zobaczyć, jak z perspektywy wiary można spoglądać na wyzwania współczesnego człowieka – wyjaśniała swoją motywację podjęcia JP2 Studies.

Antonina Kot, studentka kierunku „Globalny biznes, finanse i zarządzanie” na SGH przyznała, że obecnie jest pod ogromnym wrażeniem postaci Jana Pawła II, „uduchowionego geniusza, wyprzedzającego swoją epokę”. Choć w podstawówce i gimnazjum wielokrotnie brała udział w konkursach wiedzy o papieżu, to – jak sama mówi – były one podobne do konkursów np. o Królowej Jadwidze czy Józefie Piłsudskim, gdzie liczyły się tylko fakty z życia postaci historycznej, nic więcej.

– Moje pokolenie znało głównie papieża jako kremówkowego staruszka nucącego Barkę. Dopiero, gdy jako studentka wzięłam udział w Międzynarodowej Szkole Letniej poświęconej prawom człowieka, spotkałam rówieśników z innych krajów europejskich, USA, Indii i ze zdziwieniem odkryłam, że niektórzy z nich mają na wyświetlaczu swojego telefonu wizerunek Jana Pawła II. Dziś jest on dla mnie wzorem – niedoścignionym ideałem, człowiekiem absolutnie wielowymiarowym. Chciałabym mieć wiedzę i narzędzia aby świadczyć o św. Janie Pawle mojemu pokoleniu i młodszym – zaznaczyła zgłaszając się do Konkursu Papieskiego.

Podobnie dla Moniki Szymczak, studentki nauk o rodzinie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jan Paweł II był „papieżem od kremówek”. Dorastała w środowisku, gdzie był albo bohaterem memów, albo traktowano go niemal jak Boga. Przełom nastąpił podczas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, gdy usłyszała świadectwa ludzi z całego świata, zarówno tych, którzy spotkali go osobiście, jak i tych którzy doświadczyli jego duchowego wstawiennictwa.

W czasie studiów nauk o rodzinie szczególnie odkrywcze były dla niej wykłady z teologii ciała. Dołączyła do zespołu pracującego nad przeniesieniem do Polski programu Teen STAR opartego m.in. na nauczaniu Jana Pawła II. A JP2 Studies chciałaby podjąć, gdyż widzi w nich szansę na formację, która łączy głębię myśli św. Jana Pawła II z żywym dialogiem ze współczesnym światem. „Wierzę, że właśnie połączenie filozofii, teologii, kultury i nauk społecznych pozwala pełniej zrozumieć człowieczeństwo”.

Piotr Potoniec, tegoroczny absolwent teologii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, a wcześniej także filozofii oraz geografii, chciałby studiując na JP2 Studies poznać osoby i środowiska, dla których nauczanie Jana Pawła II stanowi ważny wyznacznik w życiu. Spostrzegł bowiem, że mało osób realnie czyta prace Karola Wojtyły i nimi żyje. Chciałby skorzystać z wykładów wielu wybitnych profesorów i ma nadzieję na relacje mistrz – uczeń. Liczy na to, że nawiąże wiele bliskich więzi zarówno z laureatami Konkursu Papieskiego jak i innymi studentami Angelicum.

JP2 Studies realizowane są na Wydziale Filozofii Angelicum, w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II. założonym przed 5 laty, w setną rocznicę urodzin swego patrona. To jedyny w Rzymie akademicki ośrodek badań i rozwoju dziedzictwa Jana Pawła II. Dyrektorem Instytutu jest o. prof. Cezary Binkiewicz OP, a dyrektorem programowym dr Dariusz Karłowicz.

Wykłady i seminaria prowadzą wybitni eksperci, którzy przybliżają słuchaczom twórczość i nauczanie Jana Pawła II, a także prezentują kluczowe zagadnienia współczesnej myśli filozoficznej i teologicznej. W gronie wykładowców w poprzednich latach byli wybitni profesorowie m.in. Rémi Brague, o. Jarosław Kupczak OP, Jean-Luc Marion, George Weigel. Program studiów w ciągu dwóch semestrów obejmuje wykłady i seminaria, w tym przedmioty obowiązkowe i do wyboru. Studia prowadzone są w języku angielskim.

Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum to jedyny w Rzymie akademicki ośrodek badań i rozwoju dziedzictwa Jana Pawła II. Właśnie na tym rzymskim uniwersytecie młody Karol Wojtyła w 1948 r. obronił  doktorat poświęcony św. Janowi od Krzyża. Prawie 40 lat później, absolwentem tej samej uczelni został Robert Francis Prevost – papież Leon XIV.

Instytut powstał dzięki wsparciu prywatnych przedsiębiorców z Polski i jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja, wydawcę Teologii Politycznej.

awo

Tekst pierwotnie opublikowany na łamach Teologii Politycznej