• Ul. Foksal 11 - I piętro, Warszawa
  • 19.01.2024 19:00

Czy maszyny mogą mieć świadomość i wolną wolę?

Temat panelu dyskusyjnego „Czy maszyny mogą mieć świadomość i wolną wolę?“ potraktujemy trochę jako pretekst do rozważań na temat maszyn, albo inaczej mówiąc komputerów.

Z pewnością porozmawiamy o najnowszych postępach sztucznej inteligencji i o tym: czy może ona mieć w przyszłości (a może już teraz) świadomość, albo nawet, kto wie, wolną wolę? Rozpoczniemy od próby zdefiniowania co właściwie znaczą te pojęcia. Filozofowie zastanawiają się nad tym od wieków, więc zapewne nie udzielimy definitywnej odpowiedzi, ale postaramy się uświadomić naturę zjawiska. Odniesiemy się do zagadnienia mechaniki kwantowej, dzięki której wiemy, że Wszechświat nie jest zdeterminowany, tylko fundamentalnie losowy, a to otwiera drogę do wolnej woli. A może możliwa jest wolna wola bez losowości? Co ważne będziemy zastanawiać się nad tym, jak takie pojęcia jak świadomość mogą wyłonić się z materii? Zapowiada się bardzo ciekawa dyskusja zaproszonych gości, ale zachęcamy również Państwa do zadawania pytań podczas spotkania.

Dziękujemy Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie za merytoryczne partnerstwo wydarzenia!

Prelegenci

  • Programista, wielokrotny zwycięzca zawodów programistycznych, m.in. czterokrotny zwycięzca prestiżowych zawodów TopCoder i w 2003 r. mistrz świata w programowaniu zespołowym. W 2004 r. ukończył studia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował wiele lat w Google, a potem w SpaceX, gdzie zajmował się tworzeniem oprogramowania do systemów sterowania pojazdem kosmicznym SpaceX Dragon. Ostatnio zaangażowany we własne projekty, m.in. pisał programy wspomagające grę szachowego mistrza świata Magnusa Carlsena oraz pracuje nad sztuczną inteligencją - grającą w gry

    Tomasz Czajka
  • Informatyk i matematyk. W 2013 r. obronił pracę doktorską a następnie w 2020 r. uzyskał habilitację w dziedzinie teorii automatów na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2022 r. jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2013-2022 był redaktorem w dziale informatyki miesięcznika popularnonaukowego "Delta” oraz w latach 2017-2020 kierownikiem Grantu NCN Sonata. Aktualnie jest kierownikiem Grantu ERC Starting „INFSYS”.

    Wojciech Czerwiński
  • Informatyk i filozof. W 2016 r. obronił pracę magisterską dotyczącą uczenia maszynowego i jego zastosowań w analizie danych biologicznych na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. W 2021 r. obronił kolejną pracę magisterską w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego prezentującą filozoficzne spojrzenie na sztuczne sieci neuronowe. W 2023 r. obronił pracę doktorską na temat zastosowań sztucznej inteligencji do automatyzacji dowodzenia twierdzeń matematycznych na Radboud Universiteit w Nijmegen. Badania naukowe prowadził w Czechach oraz na Carnegie Mellon University w USA. Obecnie pracuje w centrum naukowym IDEAS NCBR w Warszawie.

    Bartosz Piotrowski
  • Filozof, Dziekan Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW w latach 2019-2020, kierownik Katedry Filozofii Przyrody na UKSW, członek Komitetu Nauk Filozoficznych PAN, członek Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego, autor ponad 100 publikacji. Naukowo zajmuje się filozofią, w tym między innymi: filozofią przyrody, filozofią cudu, filozofią badań nad genezą życia i filozofią astrobiologii. W 1993 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gdańsku, a 19 czerwca 1999 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 2003 r. obronił pracę doktorską a następnie w 2012 r. uzyskał habilitację w zakresie nauk humanistycznych na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej na UKSW w Warszawie. Od 2013 r. jest profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pisze wiersze publikowane m.in. w kwartalniku "Więź".

    Adam Świeżyński

Rejestracja