• Sławkowska 14, 31-014 Kraków
  • 13.11.2024 17:00

Dilexit Nos – czym zaskoczył Franciszek w najnowszej encyklice?

Serdecznie zapraszamy na kolejny panel dyskusyjny organizowany wspólnie przez Instytut Tertio Millennio oraz Instytutu Myśli Józefa Tischnera pt. „Dilexit Nos – czym zaskoczył Franciszek w najnowszej encyklice?”.

25 października 2024 r. Watykan opublikował najnowszą encyklikę papieża Franciszka, zatytułowaną Dilexit Nos („Umiłował nas”), która koncentruje się na kulcie Najświętszego Serca Jezusa i akcentuje konieczność powrotu do fundamentalnych wartości chrześcijańskich jako odpowiedzi na współczesne wyzwania moralne i społeczne. Encyklika nawiązuje do obchodów 350-lecia objawień św. Małgorzacie Marii Alacoque, które zapoczątkowały kult Najświętszego Serca w Kościele katolickim.

W trakcie panelu dyskusyjnego zastanowimy się, jak Dilexit Nos wpisuje się w tradycyjne nauczanie Kościoła i czy papieskie wezwanie do miłości Chrystusa jako fundamentu życia duchowego i społecznego można traktować jako odpowiedź na rosnący indywidualizm i „kulturę bez serca”. Warto również przyjrzeć się, jak nowa encyklika nawiązuje do wcześniejszych dokumentów papieskich, takich jak Fratelli Tutti i Laudato Si’, i w jakim stopniu stanowi ich kontynuację lub wprowadza nowe akcenty.

Dyskutowane pytania obejmują kwestie, takie jak rola osobistych inspiracji Franciszka, m.in. jego bliskiej relacji z jezuitą o. Diego Faresem, oraz znaczenie encykliki w odpowiedzi na kryzysy, z którymi mierzy się współczesny Kościół i wierni. Jak encyklika wpisuje się w tradycję kultu Serca Jezusowego w Kościele? Jakie konkretne praktyki kultu Najświętszego Serca mogą być wdrażane w życie duchowe wiernych? Jak encyklika odnosi się do kryzysu moralnego i duchowego, z jakim zmaga się współczesny świat? Jakie nowe spojrzenie na duchowość i misję Kościoła proponuje papież w kontekście aktualnych wyzwań, takich jak wojny, nierówności społeczne czy konsumpcjonizm?

Encyklika jest czwartą, jaką papież Franciszek wydał do tej pory, po Lumen fidei (2013), Laudato si’ (2015) oraz Fratelli tutti (2020). Jej prezentacja odbędzie się pod przewodnictwem abpa Bruno Forte, włoskiego teologa i metropolity Chieti-Vasto, oraz siostry Antonelli Fraccaro, przełożonej generalnej Uczennic Ewangelii.

Chęć uczestnictwa prosimy zgłaszać drogą mailową lub poprzez formularz poniżej.

Prelegenci

  • Dr hab. teologii dogmatycznej, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach-Panewnikach. Zajmuje się teologią piękna, teologią trynitarną i chrystologią oraz teologiczną teorią poznania, zwłaszcza w aspekcie egzystencjalnym i estetycznym, a także jej relacjami z filozofią współczesną oraz naukami empirycznymi.

    O. prof. Jan P. Strumiłowski OCist
  • Senior research fellow w projekcie Ordo Iuris: Cywilizacja Instytutu Ordo Iuris, redaktor "Christianitas", redaktor portalu Afirmacja.info, historyk idei, publicysta, autor książek; m. in "Bękarty Dantego. Szkice o zanikaniu i odradzaniu się widzialnego chrześcijaństwa", "Królestwo nie z tego świata. O zasadach Polski katolickiej na podstawie wydarzeń nowszych i dawniejszych".

    Tomasz Rowiński
  • Sercanin, doktor teologii, wykładowca Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów w Stadnikach, członek Polskiego Stowarzyszenia Teologów Duchowości. W pracy naukowej zajmuje się teologią Najświętszego Serca Jezusowego oraz duchowością.

    ks. dr Leszek Poleszak SCJ

Rejestracja