- Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań
- 26.03 - 27.03.2025 09:00
Jan Paweł II: czytać historię, tworzyć historię [konferencja]

Międzynarodowa, interdyscyplinarna konferencja naukowa Jan Paweł II: czytać historię, tworzyć historię to wydarzenie poświęcone analizie roli papieża Polaka w kształtowaniu dziejów współczesnych, jego refleksji nad historią i pamięcią oraz działań na rzecz upadku komunizmu w Europie Środkowej i pokoju na świecie. Konferencja zgromadzi wybitnych historyków, teologów, filozofów, socjologów oraz przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych, którzy przyjrzą się wpływowi Jana Pawła II na politykę, kulturę, duchowość i tożsamość narodową.
Konferencja, odbywająca się w rocznicę nadania w 2001 roku doktoratu honoris causa Janowi Pawłowi II przez Uniwersytet im. A. Mickiewicza, stanowi wyjątkową okazję do ponownego odkrycia dziedzictwa jego myśli, zrozumienia jego wpływu na historię oraz refleksji nad wartościami, które promował.
Organizatorem konferencji jest Wydział Historii UAM, a partnerem są m.in. instytucja kultury Miasta Poznania – pierwszej stolicy Polski – Poznańskie Centrum Dziedzictwa oraz Muzeum Archeologiczne ze swym oddziałem „Genius Loci”, usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie Archikatedry Poznańskiej. Upamiętniają one historię początków Państwa Polskiego, dla której 1025 był rokiem pierwszej koronacji królewskiej Bolesława Chrobrego. W kwietniu upłynie tysiąc lat od tego wydarzenia, a konferencja uprzedza te obchody. W poznańskiej katedrze spoczywają doczesne szczątki zmarłego kilka miesięcy po koronacji Bolesława oraz jego ojca Mieszka I. Konferencji będzie towarzyszyć wizyta gości Konferencji w tym miejscu.
W konferencji weźmie udział wielu znakomitych prelegentów. Niektórych z nich prezentujemy poniżej.
Program dostępny na stronie wydarzenia.
Instytut Tertio Millennio jest partnerem wydarzenia.
Prelegenci
-
Urodził się w 1939 roku w Bolton w północnej Anglii. Studiował w Oksfordzie, Grenoble, Perugii i Sussex. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez lata związany ze School of Slavonic and East European Studies przy Uniwersytecie w Londynie. Wykładał na najważniejszych światowych uczelniach, jak Cambridge, Stanford czy Harvard. Jest członkiem Akademii Brytyjskiej. Uhonorowany został najwyższymi brytyjskimi i polskimi odznaczeniami państwowymi, w tym Orderem Orła Białego. Od lipca 2014 roku ma również obywatelstwo polskie.
prof. Norman Davis -
Historyk, dziekan Wydziału Historii UAM, redaktor naczelny,"Kroniki Miasta Poznania", przewodniczący Rady Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zajmuje się dziejami wieku XIX, przemian religijnych i historią miejską. Autor m.in. czterotomowej Historii Poznania (2021).
prof. Przemysław Matusik -
He studied law, politics and history at the Universities of Bonn and Geneva and completed a research stay at Columbia University in New York. He was an uninterrupted Member of the European Parliament from 1979 to 2014 and its President from 2007 to 2009. Prior to that, he was Chairman of the EPP-ED Group in the European Parliament from 1999 to 2007. From January 2010 to January 2018, he was Chairman of the Konrad Adenauer Foundation and is now its Commissioner for European Affairs.
dr Hans-Gert Pöttering -
Polityk, prawnik i nauczyciel akademicki. Doktor habilitowany nauk prawnych i profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Prezes Rady Ministrów w latach 1992–1993. Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny w latach 1997–2000. Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej w latach 2001–2013, oraz przy Zakonie Maltańskim.
prof. Hanna Suchocka -
Arcybiskup większy kijowsko-halicki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. W czerwcu 2011 r. został mianowany członkiem Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, a rok później członkiem Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan. Od samego początku bierze udział w dialogu ekumenicznym i międzyreligijnym, aktywnie uczestniczy w pracach Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych a także należy do grona wielkich orędowników pojednania polsko-ukraińskiego. Jest doktorem honorowym kilku uczelni ukraińskich i zagranicznych.
JE ks. abp Światosław Szewczuk -
Działacz opozycyjny w czasie PRL-u, lider „Solidarności”, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1983) i pierwszy prezydent III Rzeczypospolitej wybrany w powszechnych wyborach.
Lech Wałęsa