• Centrum Myśli Jana Pawła II, ul. Foksal 11 00-327 Warszawa
  • 07.03 - 06.06.2024 18:00

Samotność – wolność czy więzienie? – Zapisz się!

debata | warsztaty

Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów pt. „Samotność – wolność czy więzienie”. 14 lutego Centrum Myśli Jana Pawła II rozpoczęło rejestrację na wydarzenia. To początek cyklu „Porozmawiajmy o człowieku” skierowanego do studentów. 

Opublikowany w sierpniu 2022 r. przez Instytut Pokolenia „Raport o samotności” wskazuje, że 53% Polaków doświadcza poczucia samotności, niemal dwie piąte (39%) deklaruje, że często lub czasami czuje się opuszczone, a ponad jedna trzecia Polaków nie ma nikogo, do kogo mogłaby się zwrócić (35%). Poczucie samotności/osamotnienia dotyka niemal co drugiej młodej osoby (46%), w szczególności młodych mężczyzn – 55% mężczyzn do 24. roku życia doświadcza silnego poczucia samotności.

O  wpływie samotności na człowieka eksperci i uczestnicy rozmawiać będą podczas  debaty „Samotność – wolność czy więzienie?”, która odbędzie się 7 marca o godz. 18:00. Pogłębienie tematu stanowić będzie cykl warsztatów, na które organizatorzy zapraszają 12., 21. oraz 26. marca o godzinie 18:00.

Zapisy na warsztaty trwają do 8 marca, będzie mogło wziąć z nich udział 20 osób. 

Zapisz się tutaj:
https://www.centrumjp2.pl/wydarzenia/samotnosc-wolnosc-czy-wiezienie/

 

DEBATA – 7 MARCA GODZ. 18:00, CENTRUM MYŚLI JANA PAWŁA II, UL. FOKSAL 11

Goście debaty:

dr hab. Łukasz Okruszek, prof. IP PAN, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej w Instytucie Psychologii PAN

dr hab. Anna Perkowska-Klejman, prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej  

Prowadzenie: Bartosz Wieczorek, etyk, filozof, teolog kultury, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II

 

WARSZTATY – 12, 21, 26 MARCA GODZ. 18:00, CENTRUM MYŚLI JANA PAWŁA II, UL. FOKSAL 11

Prowadzenie: 

dr Bartosz Wieczorek, etyk, filozof, teolog kultury, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II i Helena Teixeira Respondek, psycholożka, specjalistka w Terapii Integracji Personalnej Metodą ADI/TIP, prekursorka metody w Polsce.

Podczas zajęć chętni zapoznają się z wizją antropologiczną Karola Wojtyły, studiując teksty polskiego etyka i filozofa. Wraz z prowadzącymi uczestnicy będą czytać i analizować fragmenty książki „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” Jana Pawła II – przełomowej pracy, w której zawarte zostały podstawy teologii ciała.

Debata oraz warsztaty są pierwszymi wydarzeniami z cyklu „Porozmawiajmy o człowieku”, dotykającymi czterech ważnych aspektów ludzkiej egzystencji: samotności, pełni, zaufania i nagości. Eksperci porozmawiają z uczestnikami o współczesnych stylach życia i wartości, o roli miłości, bliskości i więzi intymnych w naszych czasach. Przewodnikami po zagmatwanej materii relacji międzyludzkich będą psycholodzy, filozofowie, antropolodzy, socjolodzy – naukowcy. Projekt będzie realizowany w terminie 7.03-20.06.2024.

PROGRAM:

7.03. godzina 18:00 debata „Samotność – wolność czy więzienie?”

4.04. godzina 18:00 debata „Pełnia – razem czy osobno?”

9.05. godzina 18:00 debata „Zaufanie – siła czy słabość?”

6.06. godzina 18:00 debata „Nagość – piękno czy wstyd?”

 

 

Patroni medialni: Instytut Tertio Millennio, Filozofuj!, MojaSocjologia.pl, Więź

 

Prelegenci

  • prof. IP PAN, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej w Instytucie Psychologii PAN

    dr hab. Łukasz Okruszek
  • prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej  

    dr hab. Anna Perkowska-Klejman