• Sławkowska 14, 33-332 Kraków
  • 20.03.2024 16:00

[AKTUALIZACJA] Kryzys rodziny czy cywilizacji? Czyli słów kilka o red pillu, feminiźmie, naukach przedmałżeńskich czy kryzysie męskości i kobiecości

[AKTUALIZACJA] – z powodu problemów technicznych nagranie będzie dostępne jutro na naszym kanale na YouTube.

Transmisja na żywo 

 

Szanowni Państwo,

Z radością zapraszamy na kolejny panel dyskusyjny w Krakowie Instytutu Tertio Millennio oraz Instytutu Myśli Józefa Tischnera pod tytułem „Kryzys rodziny czy cywilizacji? Czyli słów kilka o red pillu, feminizmie, naukach przedmałżeńskich czy kryzysie męskości i kobiecości”.

Panel dyskusyjny odbędzie się 20 marca o godz. 16:00 w Instytucie Myśli Józefa Tischnera przy ul. Sławkowskiej 14 (I piętro). Chęć uczestnictwa prosimy zgłaszać drogą mailową krakow@tertio.pl lub poprzez formularz poniżej.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat doszło do całej serii przemian o podłożu kulturowym, które mają rzeczywisty wpływ na codzienne życie całych społeczeństw. W środowiskach prawicowych i katolickich dużo mówi się o kryzysie rodziny czy kryzysie męskości. Czy kryzysem można nazwać to, co inni nazywają postępem? Czy tradycyjna rola mężczyzny jest słusznie przestarzała, czy nadal aktualna? Czy równość wpływa korzystnie na stabilność emocjonalną w związku? A co z sytuacjami, gdy to kobieta jest głównym żywicielem rodziny?

W trakcie dyskusji porozmawiamy m.in. o tym, jak współczesne ruchy takie jak „red pill” i feminizm wpływają na współczesne relacje międzyludzkie oraz czy możemy mówić o kryzysie rodziny i jeśli tak, jak niemu możemy zaradzić. W coraz bardziej podzielonym społeczeństwie, spośród prelegentów z różnych środowisk, spróbujemy odnaleźć wspólny głos. Dyskusja obejmie także zagadnienia związane z edukacją przedmałżeńską, jej znaczeniem dla przyszłych pokoleń, a także sposobami, w jakie społeczeństwo może reagować na te wyzwania, aby promować zdrowe i stabilne relacje.

Zapraszamy także na nieformalne spotkanie z prelegentami w restauracji Chimera ok. godziny 18.30/19.00 w trakcie którego będzie można porozmawiać z prelegentami w kuluarach.

Na te i wiele innych pytań pozwolą odpowiedzieć nam:

Prelegenci

  • absolwentka pedagogiki i teologii. Specjalizuje się w edukacji seksualnej i komunikacji interpersonalnej. Od lat interesuje się problematyką rodzinną ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zakresu komunikacji interpersonalnej. Autorka i realizatorka wielu warsztatów z tego zakresu.

    Marta Babik
  • Filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara” Tygodnika Powszechnego. Doktor habilitowany, kierownik Katedry Filozofii Współczesnej w Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. Nauczyciel mindfulness, trener umiejętności DBT®, lider rodzinny programu Family Connections. Prowadzi też indywidualne sesje dialogu filozoficznego. Autor kilku książek, m.in. "Logos niepojęty. Teza: «Jezus Chrystus pełnią Objawienia» w perspektywie apofatycznej. Analiza filozoficzna"; "Drogi Jednego. Chrześcijaństwo otwarte". Mąż i ojciec trójki (od niedawna) dorosłych dzieci.

    Dr. hab. Piotr Sikora
  • teolog i pedagog, wykładowca na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. Specjalizuje się w edukacji seksualnej i komunikacji interpersonalnej. Autor publikacji naukowych i poradników dla rodziców i małżonków. Prowadził kursy (katechezy) dla narzeczonych przez ponad 20 lat.

    Dr Marek Babik
  • jedna z głównych postaci polskiej sceny promująca ideologię „red pill", czyli realistycznego spojrzenia na relacje, skupiającego się na dynamice kobieta-mężczyzna. Promuje ona bardziej pierwotne założenia, gdzie sukcesu z kobietami nie daje "bycie miłym", a zamiast tego status, pewność siebie, zdolności interpersonalne i/lub wygląd. Idea red pillu powstała w odpowiedzi na ostatnie dekady i przemiany kulturowe, która argumentowana jest poprzez nierówne traktowanie, które długoterminowo doprowadziło do wielu aktów dyskryminacji przeciwko mężczyznom, takich jak nierówność w sądach (rozwody i opieka nad dziećmi).

    Roman Warszawski
  • Filozof i teolog, doktor habilitowany, wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, duszpasterz lekarzy archidiecezji krakowskiej, publicysta. Studiował we Włoszech i w Niemczech. Ma na koncie dwa doktoraty (z filozofii i teologii) oraz habilitację z filozofii. Ks. prof. Dariusz Oko pracuje jako kierownik Katedry Filozofii Poznania Wydziału Filozofii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Przez 16 lat był duszpasterzem studentów. Znawca i krytyk ideologii gender.

    Ks. prof. Dariusz Oko

 

 

Rejestracja