[DEADLINE 3 lipca] Konkurs Papieski: 15 000€ na roczne studia w Rzymie

Trwa czwarta edycja Konkursu Papieskiego dla studentów i doktorantów! Jest to konkurs ogólnopolski, odwołujący się do dziedzictwa Jana Pawła II. Organizatorami są Instytut Tertio Millennio oraz Teologia Polityczna.

Nagroda główna to stypendium o wartości 15 000€ na roczne interdyscyplinarne studia podyplomowe w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie w roku akademickim 2024/2025.

Przewidziano dwie nagrody główne oraz wyróżnienia z nagrodami rzeczowymi od partnerów Konkursu.

Pierwszy etap uwzględnia napisanie eseju na temat „Jan Paweł II wobec współczesności” do 3 lipca 2024 roku.

Fundatorami tegorocznych stypendiów dla laureatów Konkursu są: Fundacja Świętego Mikołaja oraz Watykańska Fundacja Jana Pawła II.

Weź udział w Konkursie!

Czym są „JP2 Studies”?

„JP2 Studies” uruchomiono w październiku 2021 roku w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II. To program pozwalający zgłębić myśl i dziedzictwo intelektualne Jana Pawła II. Zajęcia odbywają się w legendarnej Auli 11 – tej samej, w której Karol Wojtyła bronił swoją pracę doktorską.

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną jednostką naukowo-dydaktyczną powołaną w 2020 roku (w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II) na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest nie tylko badanie dorobku papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc między innymi o solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy. Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i ufundowany przez prywatnych darczyńców z Polski.

W poprzednich latach studenci „JP2 Studies” mogli uczestniczyć w wykładach takich jak:

 • „Jan Paweł II i filozofia” (o. dr Cezary Binkiewicz OP);
 • „Jan Paweł II i najważniejsze kwestie teologiczne” (o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP);
 • „Jan Paweł II i nauka społeczna” (prof. dr hab. Michał Gierycz);
 • „Jan Paweł II – życie, dzieło i konteksty historyczne” (prof. George Weigel).
 • „Tożsamość filozoficzna Europy” (prof. Rémi Brague);
 • „Potrzeba społeczeństwa kierującego się solidarnością” (bp prof. Rowan Williams);
 • „Jan Paweł II i najważniejsze kwestie teologiczne” (o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP);
 • „Filozofie XIX i XX wieku a kultura chrześcijańska” (prof. dr hab. Marek Cichocki);
 • „Jan Paweł II i nauka społeczna” (prof. Russell Hittinger);
 • „Hiob Karola Wojtyły: Teatr Rapsodyczny na nowo” (prof. dr hab. Jarosław Kilian);
 • „Jan Paweł II – życie, dzieło i konteksty historyczne” (prof. George Weigel).

 

Oprócz wykładów, studenci poświęcają czas na poznawanie duchowości i kultury samego Rzymu. Mają okazję do integracji nowej jakości: skupionej nie tylko wokół faktu wspólnego studiowania, lecz opartej także na wspólnocie ducha, intelektu i pasji.

Zapraszamy po więcej informacji na temat samego programu, a także do zapoznania się z relacją absolwentów wcześniejszej edycji.