• Sławkowska 14, 33-332 Kraków
  • 08.12.2023 17:00

Chiny, Franciszek i katolicy – porozumienia Watykanu z Komunistyczną Partią z perspektywy problemów katolików w Chinach

Z radością zapraszamy na kolejny panel dyskusyjny w Krakowie Instytutu Tertio Millennio, Instytutu Myśli Józefa Tischnera oraz Koła Praw Kanonicznego TBSP UJ pod tytułem
„Chiny, Franciszek i katolicy – czyli porozumienia Watykanu z Komunistyczną Partią, z perspektywy problemów katolików w Chinach”

Spotkanie zostało objęte patronatem stowarzyszenia „Sinicum” im. Michała Boyma SJ oraz czasopisma „Chiny Dzisiaj”

Panel dyskusyjny odbędzie się 8 grudnia o godz. 17:00 w Instytucie Myśli Józefa Tischnera przy ul. Sławkowskiej 14 (I piętro).

Po dojściu do władzy Komunistycznej Partii, a także po zerwaniu oficjalnych relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską w 1951 stosunki obu podmiotów były dosyć napięte. W Chinach powstało Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich – kontrolowany przez partię związek wyznaniowy który łączył katolicyzm z negowaniem autorytetu Watykanu, akceptacją komunizmu i promowaniem przewodniej roli Partii. Równocześnie rozwijał się Kościół podziemny, który borykał się z prześladowaniami ze strony władz i siłą rzeczy istniał w pewnej izolacji od reszty Kościoła katolickiego.

22 września 2018 Stolica Apostolska podpisała z Chińską Republiką Ludową utajnione porozumienie w sprawie desygnowania biskupów za zgodą obu stron. W 2022 roku zostało ono odnowione, mimo iż miało być ono jedynie tymczasowe, jednakowoż już w kwietniu
2023 pojawiły się pierwsze informacje o złamaniu przez stronę chińską porozumienia, poprzez autorytarne mianowanie biskupa Shen Bin. W trakcie dyskusji porozmawiamy m.in. o kontekście historycznym relacji Watykanu i Partii, sytuacji katolików w Chinach przed i po podpisaniu porozumienia, Kościele podziemnym, strukturze państwowego kościoła oraz o samych porozumieniach i ich przestrzeganiu, a także o stosunku przedstawicielu najwyższych władz Kościoła do tego problemu.

Dzięki naszym prelegentom spróbujemy także wskazać czego możemy się spodziewać w przyszłości w relacjach Stolicy Apostolskiej z Chinami i czy są szanse na poprawę sytuacji
katolików w tym kraju.

Zapraszamy także na nieformalne spotkanie z prelegentami w restauracji Chimera ok. godziny 18.30-19.00, w trakcie którego będzie można porozmawiać z prelegentami w kuluarach.

 

Prelegenci

  • Historyk, profesor nauk humanistycznych, pracownik Zakładu Historii Powszechnej Najnowszej UJ. Jego zainteresowania badawcze dotyczą historii XX w. ze szczególnym uwzględnieniem Dalekiego Wschodu. Autor trzynastu książek, m. in. Chiny (seria: Historia państw świata w XX wieku, Warszawa 2000), Pod wiatr. Czang Kaj- szek 1887-1975 (Kraków 2008) i innych.

    prof. dr. hab. Jakub Polit
  • Studiował historię na Uniwersytecie Opolskim. Obronił pracę doktorską z nauk o religii i kulturze na Uniwersytecie SWPS, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Krzysztofa Gawlikowskiego. W pracy naukowej zajmuje się głównie historią myśli chińskiej oraz badaniami chrześcijaństwa w Chinach. Jest jednym z członków redakcji i autorów czasopisma „Chiny Dzisiaj” wydawanego przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji oraz Polską Prowincję Zgromadzenia Słowa Bożego, poświęconego religiom w Chinach oraz ich aktualnej sytuacji.

    dr Marek Tylkowski
  • Filolog klasyczny; od lat pracuje jako dziennikarz i publicysta. Jest członkiem redakcji portalu PCh24.pl, prowadzi własny program "Na Straży" na kanale PCh24 TV. Współpracuje również z tygodnikiem Do Rzeczy. Zajmuje się tematyką kościelną, ze szczególnym uwzględnieniem zmagań o kształt katolicyzmu od czasów II Soboru Watykańskiego. Opublikował kilka książek, między innymi ostatnie "Nowe moce Antychrysta" (AA, 2022) i "Hejterzy. Stare herezje w nowych szatach" (Fronda, 2023) i inne.

    Paweł Chmielewski

Partnerzy wydarzenia

Rejestracja