• Centrum Myśli Jana Pawła II, ul. Foksal 11 00-327 Warszawa
 • 06.06 - 27.06.2024 18:00

Nagość: piękno czy wstyd? – w Centrum Myśli Jana Pawła II trwa cykl spotkań poświęcony teologii ciała

Jak dziś postrzegamy nasze ciało i własną nagość ? Kiedy ją aprobujemy, a kiedy odrzucamy? Kiedy odsłanianie własnego ciała jest bezpieczne, naturalne i nie narusza naszych granic? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. To ostatni temat naszego cyklu „Porozmawiajmy o człowieku” nawiązującego do teologii ciała według Jana Pawła II. Debata odbędzie się 6 czerwca o godz. 18:00 przy Foksal 11, w kolejnych tygodniach zaplanowano warsztaty.

Według badań CBOS przeprowadzonych w 2022 roku, najczęstszym (41%) wskazywanym powodem wysyłania sobie zdjęć przez młodych ludzi była próba zwrócenia na siebie uwagi (podrywanie). Przesyłanie zdjęć sekstingowych jako próba nawiązania relacji, częściej jest stosowana przez chłopców niż przez dziewczęta. 6% badanych wskazało jako powód chęć „pochwalenia się swoim ciałem”. Badanie przeprowadzono na grupie 1863 osób w wieku 15-19 lat.

O tym, czy nagość to rodzaj ofiarowania swego ciała komuś innemu i jak rozumiemy ją w relacjach intymnych, eksperci i uczestnicy porozmawiają 6 czerwca o godzinie 18:00 podczas debaty pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Pogłębienie tematu stanowić będzie cykl warsztatów zaplanowany na 13, 20 oraz 27 czerwca o godzinie 18:00. Wszystkie wydarzenia odbędą się w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II, przy ul. Foksal 11 w Warszawie.

DEBATA – 6 CZERWCA GODZ. 18:00 (wstęp wolny)

Goście debaty: dr Lidia Zabłocka-Żytka oraz dr hab. Marek Siwicki (biogramy poniżej).

WARSZTATY – 13, 20, 27 CZERWCA GODZ. 18:00 (obowiązują zapisy)

Prowadzenie: dr Bartosz Wieczorek oraz Helena Teixeira Respondek (biogramy poniżej).

Podczas zajęć chętni zapoznają się z wizją antropologiczną Karola Wojtyły, studiując teksty polskiego etyka i filozofa. Wraz z prowadzącymi uczestnicy będą czytać i analizować fragmenty książki „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” Jana Pawła II – przełomowej pracy, w której zawarte zostały podstawy teologii ciała.

Zapisy na warsztaty w formularzu.

Debata oraz warsztaty są ostatnimi wydarzeniami z cyklu „Porozmawiajmy o człowieku”, dotykającego czterech ważnych aspektów ludzkiej egzystencji: samotności, pełni, zaufania i nagości. Eksperci rozmawiają z uczestnikami o współczesnych stylach życia i wartości, o roli miłości, bliskości i więzi intymnych w naszych czasach. Przewodnikami po zagmatwanej materii relacji międzyludzkich są psychologowie, filozofowie, antropolodzy, socjolodzy – naukowcy.

***

Instytut Tertio Millennio jest partnerem wydarzenia.

Patroni medialni: Filozofuj!, MojaSocjologia.pl, Więź

 

Prelegenci

 • Profesor APS – Instytut Pedagogiki Akademii Pedagogiki Specjalnej, zainteresowania badawcze koncentruje wokół komunikacji społecznej, aksjologii oraz etyki mediów, świata realnego i cyfrowego współczesnego dzieciństwa, deficytu natury versus epidemii smartfonów.

  dr hab. Marek Siwicki
 • Instytut Psychologii, Katedra Psychoterapii i Poradnictwa Psychologicznego APS, wśród zainteresowań naukowych psychologia zdrowia, promocja zdrowia psychicznego, a także psychoterapia.

  dr Lidia Zabłocka-Żytka
 • Etyk, filozof, teolog kultury, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II.

  dr Bartosz Wieczorek
 • Psycholożka, specjalistka w Terapii Integracji Personalnej Metodą ADI/TIP, prekursorka metody w Polsce.

  Helena Teixeira Respondek