• Foksal 11, Warszawa
  • 04.04.2024 18:00

Pełnia: razem czy osobno?

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie organizowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II, którego patronami jesteśmy!

Czy człowiek potrzebuje bliskiej relacji z innymi osobami? Jakie są najmocniejsze rodzaje więzi, w jakie wchodzi człowiek? Czy osoba niebędąca w biskich relacjach z innymi coś traci?

Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów pt. „Pełnia – razem czy osobno”. Centrum Myśli Jana Pawła II rozpoczęło rejestrację na wydarzenia. To ciąg dalszy nowego cyklu „Porozmawiajmy o człowieku” skupiającego się na teologii ciała według Jana Pawła II. Debata odbędzie się 4 kwietnia o godz. 18:00 przy Foksal 11, w kolejnych tygodniach zaplanowano warsztaty.

Jak wynika z badań „Stosunek Polaków do rozwodów” przeprowadzonych w 2019 roku przez CBOS, 2/3 badanych uważa z jednej strony, że rozwody są zawsze złe i w każdej sytuacji należy walczyć o związek, z drugiej jednak 71 proc. Polaków sądzi jednocześnie, że jeśli człowiek nie jest szczęśliwy w związku, powinien się rozwieść i na nowo ułożyć życie.

Według danych GUS z 2021 roku w Polsce rozwiodło się ponad 30 tysięcy par, to o 18,6 proc. więcej niż w poprzednim roku. O tym, czy i w jakich warunkach można zdecydować się na życie bez relacji z bardzo bliską sobie osobą i czy człowiek potrzebuje bliskości cielesnej/seksualnej z drugim człowiekiem, eksperci i uczestnicy porozmawiają 4 kwietnia o godzinie 18:00
podczas debaty pt. „Pełnia – razem czy osobno?”. Pogłębienie tematu stanowić będzie cykl warsztatów zaplanowany na 11, 18 oraz 25 kwietnia o godzinie 18:00, na które obowiązują zapisy. Wszystkie wydarzenia odbędą się w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II, przy ul. Foksal 11 w Warszawie.

DEBATA – 4 KWIETNIA GODZ. 18:00 (wstęp wolny)
Goście debaty:
dr Anna Marianowska – wykładowca UW, Katedra Edukacji Ustawicznej i Andragogiki, Pracownia Pedagogiki Pracy
dr Karol Jachymek – wykładowca School of Ideas Uniwersytetu SWPS, ekspert w obszarze edukacji I kultury młodzieżowej

WARSZTATY – 11, 18, 25 KWIETNIA GODZ. 18:00 (obowiązują zapisy)
Prowadzenie:
dr Bartosz Wieczorek, etyk, filozof, teolog kultury, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II i Helena Teixeira Respondek, psycholożka, specjalistka w Terapii Integracji Personalnej Metodą ADI/TIP, prekursorka metody w Polsce

Podczas zajęć chętni zapoznają się z wizją antropologiczną Karola Wojtyły, studiując teksty polskiego etyka i filozofa. Wraz z prowadzącymi uczestnicy będą czytać i analizować fragmenty książki „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” Jana Pawła II –
przełomowej pracy, w której zawarte zostały podstawy teologii ciała.

Debata oraz warsztaty są kolejnymi wydarzeniami z cyklu „Porozmawiajmy o człowieku”, dotykającego czterech ważnych aspektów ludzkiej egzystencji: samotności, pełni, zaufania i nagości. Eksperci porozmawiają z uczestnikami o współczesnych stylach życia i wartości, o roli miłości, bliskości i więzi intymnych w naszych czasach. Przewodnikami po zagmatwanej materii relacji międzyludzkich są psychologowie, filozofowie, antropolodzy, socjolodzy – naukowcy. Projekt będzie realizowany do 20.06.2024.

PROGRAM:
04.04. godzina 18:00, Centrum Myśli Jana Pawła II, Foksal 11 debata „Pełnia – razem czy osobno?”
09.05. godzina 18:00, Centrum Myśli Jana Pawła II, Foksal 11 debata „Zaufanie – siła czy słabość?”
06.06. godzina 18:00, Centrum Myśli Jana Pawła II, Foksal 11 debata „Nagość – piękno czy wstyd?”

Prelegenci

  • wykładowca UW, Katedra Edukacji Ustawicznej i Andragogiki, Pracownia Pedagogiki Pracy

    dr Anna Marianowska
  • wykładowca School of Ideas Uniwersytetu SWPS, ekspert w obszarze edukacji I kultury młodzieżowej

    dr Karol Jachymek

Patroni medialni

Organizator

Rejestracja na warsztaty