• Freta 10, Warszawa
  • 20.10.2023 19:00

Pokaz Filmu Wielka Droga i spotkanie dyskusyjne

🟡 Serdecznie zapraszamy Państwa na pokaz filmu „Wielka droga” w reżyserii Michała Waszyńskiego. Film będzie można zobaczyć już 🟡 15 października ⏰ o godzinie 14:00 📍w Kinie Iluzjon w Warszawie.
👩🏻‍💻Wstęp na pokaz filmu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego chętnych do wzięcia udziału w wydarzeniu prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego:
🟡 20 października, ⏰ o godzinie 19:00, przy 📍 ul. Freta 10 w Warszawie odbędzie się druga część wydarzenia – spotkanie dyskusyjne. 👤 Naszą Gościnią będzie Dorota Lekka – Doktor teologii dogmatycznej, historyk sztuki. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, Katholieke Universiteit Leuven w Belgii (stypendium Socrates Erasmus), Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Aktualnie kierownik Działu Wspołpracy Międzynarodowej Filmoteki Narodowej Instytutu – Audiowizualnego w Warszawie.
🟡 Zachęcamy do udziału!
Opis filmu:
Film przedstawia losy pary narzeczonych rozłączonych wojną: od oblężenia Lwowa w 1939 roku do formowania Armii Andersa w ZSRS poprzez tułaczkę w Iranie, Iraku, Palestynie i Egipcie aż po kampanię włoską. Istotnym i najbardziej wartościowym elementem filmu są autentyczne zdjęcia dokumentalne, m. in. z bitwy o Monte Cassino, w której bohater filmu – Adam zostaje ranny.
Wielka Droga to film mający już ponad 75 lat, jednak dopiero od stosunkowo niedawna znany jest polskiej publiczności. Jedyna dotychczas znana w Polsce wersja tego filmu trafiła do zbiorów Filmoteki Narodowej w 1962 roku z USA. Jednak z uwagi na niewygodne dla Rosji Sowieckiej wątki film ten przez 25 lat przeleżał na półce i nie był publicznie pokazywany. Ponieważ zawierał liczne autentyczne zapisy realizowane przez czołówkę filmową, ukazujące życie II Korpusu na całej trasie jego przemarszu, ćwiczenia oraz udział w operacjach wojskowych, z przygotowaniami do bitwy o Monte Cassino na czele, nie był traktowany jako film, lecz jako dokumentalne materiały filmowe i udostępniane były tylko jego fragmenty. Obok Jadwigi Andrzejewskiej i Albina Ossowskiego w jednej z głównych ról wystąpiła ówczesna narzeczona generała Andersa – Renata Bogdańska. Niewątpliwym atutem filmu jest także udział samego gen. Władysława Andersa.
(Opis filmu: https://www.iluzjon.fn.org.pl/…/1226/wielka-droga.html)