• Sławkowska 14, 31-014 Kraków
  • 23.05.2024 18:00

Prześladowania chrześcijan – strategia humanitarnej interwencji i dyplomacji Watykanu

Z radością zapraszamy na kolejny panel dyskusyjny w Krakowie Instytutu Tertio Millennio, Instytutu Myśli Józefa Tischnera, Papieskiego stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie i Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego pod tytułem „Prześladowania chrześcijan – strategia humanitarnej interwencji i dyplomacji Watykanu”

Opis wydarzenia

W dzisiejszej Europie chrześcijanie żyją w poczuciu bezpieczeństwa pomimo ciągłych doniesień o potencjalnym konflikcie zbrojnym, który przez dekady wydawał się nam abstrakcyjnym, natomiast ma on już realne miejsce za wschodnią granicą Unii Europejskiej na Ukrainie. Takiego poczucia nie ma wielu chrześcijan żyjących w różnych regionach świata.

Celem naszego panelu jest ukazanie problemu prześladowania chrześcijan na świecie z perspektywy wolontariusza i misjonarza. Jak odnaleźć się w tak ciężkiej sytuacji? Jak realnie nieść pomoc i wsparcie dla osób, które są osamotnione w swojej wierze? Jak wygląda życie codzienne tych ludzi, oraz ich uczestnictwo we wspólnocie Kościoła w tym celebracja sakramentów? Czy Watykan prowadzi efektywną dyplomację i ruchy poltyczne, które pozwalają zmniejszyć prześladowania chrześcijan na bliskim wschodzie i w Afryce?

Informacje

Panel dyskusyjny odbędzie się 23 maja o godz. 18:00 w Instytucie Myśli Józefa Tischnera przy ul. Sławkowskiej 14 (I piętro).

Chęć uczestnictwa w wydarzeniu stacjonarnym prosimy zgłaszać drogą mailową krakow@tertio.pl lub poprzez formularz na stronie (poniżej). Liczba miejsc ograniczona do 50.

Zapraszamy także na nieformalne spotkanie z prelegentami w restauracji Chimera około godziny 20:00, w trakcie którego będzie można porozmawiać z prelegentami w kuluarach.

Prelegenci

  • Salezjanin. Po studiach w Polsce i we Włoszech skierowany do pełnienia funkcji dyrektora oratorium w Rzeszowie, gdzie pracował przez pięć lat. Obecnie od pięciu lat mieszka i pracuje w Krakowie, gdzie przez cztery lata był odpowiedzialny za sektor komunikacji społecznej swojej prowincji. Od trzech pracuje w Salezjańskim Wolontariacie Misyjnym Młodzi Światu w Krakowie. Przez dwa lata był koordynatorem wolontariuszy oraz wiceprezesem, od roku pełni funkcję Prezesa Zarządu.

    Ks. Marcin Wosiek SDB
  • Od 2019 r. dyrektor krakowskiego biura Papieskiego Stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie", w organizacji od 2017. Uczestnik misji pomocowych w Syrii, Ziemi Świętej, Libanie i Kamerunie. W latach 2016-2020 lider wspólnoty "Chrystus w Starym Mieście" przy Bazylice Mariackiej. Absolwent Uniwersytetu Ignatianum oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

    Konrad Ciempka

Rejestracja