• Centrum Myśli Jana Pawła II, ul. Foksal 11 00-327 Warszawa
 • 09.05 - 27.05.2024 18:00

Zaufanie: siła czy słabość? – teologia ciała w Centrum Myśli Jana Pawła II (cykl spotkań)

Czy wchodząc w relację z drugą osobą trzeba być bardzo ostrożnym? Czy możemy zakładać jej całkowitą niewinność i otwartość wobec nas?  Jak odbudować zaufanie i czy to w ogóle możliwe? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów pt. „Zaufanie – siła czy słabość?”. To dalszy ciąg cyklu „Porozmawiajmy o człowieku” skupiającego się na teologii ciała według Jana Pawła II. Debata odbędzie się 9 maja o godz. 18:00 przy Foksal 11, w kolejnych tygodniach zaplanowano warsztaty.

Według badań CBOS przeprowadzonych w 2022 roku, Polska odznacza się najniższym w Europie wskaźnikiem zaufania, wynoszącym zaledwie 16%. Pogląd, że większości ludzi można ufać wyraża mniej więcej co piąty respondent (19%). Zdecydowana większość, bo aż 77% osób jest zdania, że w stosunkach z innymi trzeba być bardzo ostrożnym.

O tym, jakie mamy dziś skojarzenia z niewinnością, jak rozumiemy to pojęcie i czy można być całkiem niewinnym w relacji z drugą osobą, eksperci i uczestnicy porozmawiają 9 maja o godzinie 18:00 podczas debaty pt. „Zaufanie – siła czy słabość?”. Pogłębienie tematu stanowić będzie cykl warsztatów zaplanowany na 16, 23 oraz 27 maja o godzinie 18:00. Wszystkie wydarzenia odbędą się w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II, przy ul. Foksal 11 w Warszawie.

DEBATA – 9 maja GODZ. 18:00 (wstęp wolny)

Goście debaty: dr hab. Anna Cierpka oraz dr Sylwia Galanciak (biogramy poniżej).

WARSZTATY – 16, 23, 27 MAJA GODZ. 18:00 (obowiązują zapisy)

Prowadzenie: dr Bartosz Wieczorek oraz Helena Teixeira Respondek (biogramy poniżej).

Podczas zajęć chętni zapoznają się z wizją antropologiczną Karola Wojtyły, studiując teksty polskiego etyka i filozofa. Wraz z prowadzącymi uczestnicy będą czytać i analizować fragmenty książki „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” Jana Pawła II – przełomowej pracy, w której zawarte zostały podstawy teologii ciała.

Zapisy na warsztaty w formularzu.

Debata oraz warsztaty są kolejnymi wydarzeniami z cyklu „Porozmawiajmy o człowieku”, dotykającego czterech ważnych aspektów ludzkiej egzystencji: samotności, pełni, zaufania i nagości. Eksperci porozmawiają z uczestnikami o współczesnych stylach życia i wartości, o roli miłości, bliskości i więzi intymnych w naszych czasach. Przewodnikami po zagmatwanej materii relacji międzyludzkich są psychologowie, filozofowie, antropolodzy, socjolodzy – naukowcy. Projekt będzie realizowany do 20.06.2024.

PROGRAM

09.05. godzina 18:00, Centrum Myśli Jana Pawła II, Foksal 11 debata „Zaufanie –
siła czy słabość?”
06.06. godzina 18:00, Centrum Myśli Jana Pawła II, Foksal 11 debata „Nagość –
piękno czy wstyd?”

Partner: Instytut Tertio Millennio
Patroni medialni: Filozofuj!, MojaSocjologia.pl, Więź

 

Prelegenci

 • Psycholożka, Wydział Psychologii UW, Katedra Psychologii Rozwojowej, członkini Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka, Centrum Pomocy Profesjonalnej.

  dr hab. Anna Cierpka
 • Badaczka zastosowania nowych technologii w edukacji, Katedra Dydaktyki i Pedagogiki Medialnej Akademii Pedagogiki Specjalnej.

  dr Sylwia Galanciak
 • Psycholożka, specjalistka w Terapii Integracji Personalnej Metodą ADI/TIP, prekursorka metody w Polsce.

  Helena Teixeira Respondek
 • Etyk, filozof, teolog kultury, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II

  dr Bartosz Wieczorek